Konya Ovası’nda oluşan obruk ve yüzey yarıkları her gün çoğalıyor!

Konya’da Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde yer altı su seviyesinde azalmaya bağlı oluşan yüzey yarığına Tuzlukçu’da da rastlandı.
Takip et
Konya Ovası’nda oluşan obruk ve yüzey yarıkları her gün çoğalıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Konya Ovası’nda son senelerde hızla artan obruk oluşumlarının yanı sıra yüzey yarıkları da sıklıkla görülmeye başlandı. Küresel ısınma, suyun aşırı kullanımı ve kuraklığın etkisiyle yer altı su seviyesinin düşmesi, zeminin çökmesine ve yüzeyde deformasyona neden oluyor.

Yer altı su seviyesindeki azalmaya bağlı oluşan yarıklar, Orta ve Batı Anadolu havzalarının mühim problemlerinden biri haline geldi.

Konya’da geçen aylarda Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde görülen yüzey bozulmaları, yerleşim yerlerinde ve yapılarda deformasyona neden oluyor.

Akşehir havzasında Tuzlukçu’da görülen yarıklar, mahalle sakinlerini de endişelendiriyor.

Konya Ovası’nda oluşan obruk ve yüzey yarıkları her gün çoğalıyor!

2 METREYİ AŞAN DERİNLİKTE YARIKLAR OLUŞTU

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Yaşar Eren, Konya Ovası’ndaki obruk oluşumlarına yönelik incelemede gözlemledikleri yüzey yarıklarının gün geçtikçe etkisini artırdığını belirtti.

Yer altı su seviyesindeki azalmaya bağlı oluşan yarıkların, bazı kırsal mahalleleri de tehdit ettiğine işaret eden Eren, şu şekilde konuştu:

“2000’li senelerden bu yana, aşırı su kullanımı ve küresel ısınmaya bağlı olarak yer altı suyunda mühim düşüşler başladı. Yer altı su seviyesindeki düşüşün göstergesi de farklı zemin sıkışmasına bağlı olarak yüzey deformasyonu yaratması. Bunu Orta ve Batı Anadolu havzaları, Tuzlukçu, Akşehir, Aksaray, Karaman, Niğde, Bolvadin, Manisa ve Aydın’da görüyoruz. Bunları, yüzey deformasyonları, yeryüzünde 1,5-2 metreye varan düşey atımlar yaratan yüzey faylanmaları biçiminde izliyoruz. Ara Sıra de genişliği 1,5-2 metreyi aşan yüzey yarıkları biçiminde izliyoruz.”

Konya Ovası’nda oluşan obruk ve yüzey yarıkları her gün çoğalıyor!

“EVLERDE HASAR VE AÇILMA VAR”

Konya Kapalı Havzası’nın kenarlarında yüzey faylanmalarına rastlandığını aktaran Eren, şu şekilde devam etti:

“Tuzlukçu ilçesi Çöğürlü mahallesinde tümünü inceleyemedik fakat 400 metrelik bölümünde yüzey deformasyonlarına rastladık. Burada köyün yakın kesiminde oluşmuş, yerleşim yerinden boydan boya geçiyor. Evlerde hasar ve açılma yaratmış. Vatandaşlar ayrılan bir duvarı köpükle doldurmaya çalışmış. Onlarca senedir bu vaziyet devam ediyor. Bunu önlemenin tek yolu, yer altı suyunu belirli dengede tutmak ve su seviyesindeki düşüşün önüne geçmek. Bunu bugün sağlayabilsek bile kalıcı deformasyon yarattığı için 10 sene kadar devam ediyor. Bu yarıkların oluştuğu yerlerde binalarda devamlı deformasyon oluşuyor. Karapınar ve Çumra Adakale’deki gözlemlerimizde senelik 5-10 santimetre düşey çökme belirledik. Yer altı suyundaki azalmayla havzalarımız kelimenin tam manasıyla çöküyor. Şu anda Orta ve Batı Anadolu havzalarının hepsinde bu sorun var. Çok fazla düşümün olduğu yerde yüzey deformasyonlarına yaygın biçimde rastlıyoruz. Bu yarıklar, küresel ısınma, aşırı ve yanlış su kullanımı, suyun israfı yer altı su seviyesinde aşırı düşüşe neden oluyor. Bu da farklı zemin sıkışmasına bağlı olarak yüzeyde deformasyona neden oluyor.”

Konya Ovası’nda oluşan obruk ve yüzey yarıkları her gün çoğalıyor!

YER ALTI SULARI SENEDE 10 METRE ÇEKİLİYOR

Eren, tarımda su kullanımındaki artışla beraber su seviyesinin azalmasına, kuraklık, küresel ısınma ve şehirleşmenin etkili olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Yer altı su seviyesindeki düşüş 2000’li senelerden önce 1 metre düşerken şu anda 5-10 metreden fazla düşümler görüyoruz. Son on senede bu oran daha da arttı. Hızlanmaya devam edecek gibi de görünüyor. Bunların obruklarla da kısmen ilişkisi var. Yarıklar, büyük çapta olmasa bile yeni obrukların oluşumuna da neden oluyor. Depremlerle alakası yok. Emirgazi’de 3 kilometre uzunlukta, Tuzlukçu’da ise 2 kilometre uzunlukta olan yarıklar var. Bu sene daha da açılma var. Geçen günlerde Emirgazi ilçesindeki yarıkları yaratan yağmur değil. Zayıflık zonu olduğu için yağmur yalnızca ortaya çıkmasını hızlandırıyor. Yani yüzeye yaklaşmış, oluşmak üzere olan yarıklardan yağmur suları kolaylıkla süzülerek görünümü kolaylaştırıyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.