Konya-Karaman hızlı tren hattı sene sonuna kadar açılacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Konya-Karaman hattımızın uzunluğu 100 kilometredir. Altyapısı ve üstyapısı bitmiş durumda. Sinyalizasyon için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah hedefimiz yıl sonu itibarıyla işletmeye başlamaktır" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Konya-Karaman tren hattının uzunluğunun 100 kilometre olduğunu belirterek, “Altyapısı ve üstyapısı bitmiş vaziyette. Sinyalizasyon için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah hedefimiz sene sonu itibarıyla işletmeye başlamaktır.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, bir dizi programa katılmak üzere geldiği Konya’da, Karaman-Ulukışla Hızlı Tren Projesi’nin T1 Tüneli’nde inceleme yaparak brifing aldı.

İncelemenin sonrasında bir açıklama yapan Karaismailoğlu, Türkiye’nin demir yolu ile alakalı büyük bir atılım içerisinde olduğunu belirtti.

Projenin son vaziyetiyle alakalı bilgiler aldıklarını dile getiren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Konya-Karaman hattımızın uzunluğu 100 kilometredir. Altyapısı ve üstyapısı bitmiş vaziyette. Sinyalizasyon için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah hedefimiz sene sonu itibarıyla işletmeye başlamaktır. Gene Karaman-Ulukışla hattımızda çalışmalarımız hızla devam ediyor. TCDD’nin ülke genelinde 1500’ün üstündeki şantiyesinde çalışmalarımız yoğun bir biçimde devam ediyor. Tüm dünya Kovid-19 ile mücadele ederken, bizler bütün önlemlerimizi alarak şantiyelerimizi tekrardan dizayn ettik. Şantiyelerimizde herhangi bir sıkıntı olmadan bütün çalışanlarımız özveriyle işlerine devam ediyor.”

“AKDENİZ’E İNMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Karaismailoğlu, Türkiye’de 1200 kilometre uzunluğunda hızlı tren hattının faaliyette olduğunu söyleyerek, 2023 senesi itibarıyla hızlı tren hattının uzunluğunu 5 bin kilometreye ulaştırmak için çalıştıklarını vurguladı. Bakan Karaismailoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yine Konya-Karaman ve Karaman-Ulukışla bu hedeflerimizin içerisinde. Birisi 100 diğeri ise 135 kilometre. Ulukışla’yı bağladıktan sonra Akdeniz’e inmeyi hedefliyoruz. Bunun için projelerimizi tamamladık. En kısa sürede finans konusunu da hallettikten sonra ihaleye çıkacağız. Gene Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hattının şu anda ihale hazırlık çalışmaları var. Yani 2023 senesinde İstanbul’dan trene binen bir kişi Gaziantep’e kadar gelebilecek. Ayrıca demir yolunun hem yükte hem de yolcu da kapasitelerini artırmak istiyoruz. Yükte ilk aşamada yüzde 10’a daha sonra yüzde 20’lere çıkarmayı hedefliyoruz.”

Bakan Karaismailoğlu’na, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı ve bazı AK Parti’li milletvekilleri eşlik etti.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı