adplus-dvertising

Konut satışı ve kiralık evler için ilan sitelerine bildirim zorunluluğu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı konut fiyatları ve kira gelirlerini yakın takibe aldı. Haksız fiyatla mücadele kapsamında çalışmalar artırıldı. İnternetteki ilan sitelerine de düzenli bilgi verme mecburiyeti getirilecek.
Takip et
Konut satışı ve kiralık evler için ilan sitelerine bildirim zorunluluğu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut fiyatlarındaki fahiş artışlar ve yüksek kira rakamları üstüne harekete geçti. Kayıt dışılık ve haksız fiyat oluşumları ile mücadele kapsamında çalışmalar artırıldı. Bakanlık konut fiyatları ve kira gelirlerini yakın takibe aldı.

Konut satışı ve kiralık evler için ilan sitelerine bildirim zorunluluğu!

KREDİ TUTARI VE ALIŞ BEDELİ ARASINDA 40 KATA ULAŞAN FARKLAR TESPİT EDİLDİ

TRT Haber’in haberine göre, gayrimenkul satışlarında beyan edilen değerler tapu harcı yönünden inceleniyor. Alım satım bedelinin düşük beyan edilip edilmediği belirlenecek.

Bakanlık ilk aşamada 2019 ve 2020 senelerindeki satışları ele aldı. Banka kredisi bilgileri dikkate alınarak analizler yapıldı. Kredi tutarı ile gayrimenkulün alış bedeli arasında mühim farklar tespit edildi. Bu farkların bazı satışlarda beyan edilen tutarın 40 katına ulaştığı görüldü. Bu çerçevede, ilk aşamada ortalama 7 bin kişi hakkında “izaha davet” işlemi yapılacak. Ödenmeyen harçlar da tahsil edilecek.

KONUT İLAN SİTELERİNE DÜZENLEME

İnternetteki ilan sitelerine de düzenli bilgi verme mecburiyeti getirilecek. Bilgiler, vergi mevzuatı çerçevesinde incelenecek ve lüzumlu işlemler yapılacak. Söz konusu bilgi alımına yönelik bakanlık tebliğ yayımlayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.