Konut Satış Harçları Devlet Kasasını Doldurdu!

Yarım senelik dönemde, Türkiye genelinde 1 milyondan fazla ev satıldı. Bu satışlardan elde edilen harç miktarı 4 milyar lirayı buldu.

Türkiye ekonomisinin temel taşı gelen inşaat sektörü son yılların en verimsiz dönemini yaşarken konut satışları tüm hızıyla devam ediyor. Açıklanan verilere göre yılın ilk 6 aylık diliminde, Türkiye genelinde 1 milyondan fazla ev satıldı. Bu satışlarda dönen sıcak para ülke ekonomisine önemli katkı sunarken devletin kasasını da doldurdu.


Elde edilen son verilere göre bu satışlardan elde edilen satış harcı miktarı 6 aylık dönemde 4 milyar lirayı bularak önemli bir rakama ulaştı. Hazineye aktarılan bu para ekonominin önemli sac ayaklarından biri olmayı başardı. Satılan konutların büyük çoğunluğu İstanbul’da el değiştirdi. İstanbul’u ise sahil şeritleri izleri. Özellikle Antalya, Adana ve İzmir’deki konut satışlarının, inşaat sektörünün gerilemesine rağmen duraklamaması dikkat çekti.

EN ÇOK IRAKLILAR KONUT ALDI

Konut satışlarında yabancıların payı ise her geçen gün artıyor. Son verilere göre yılın ilk 6 ayında el değiştiren konutların yüzde 20’sini yabancı pasaportlu insanlar aldı. Türkiye’deki konutlara en büyük ilgi Irak vatandaşlarından gelirken onları İranlılar ile Alman vatandaşları takip etti. Ruslar ve İngilizlerin de her zaman olduğu gibi Türkiye’ye ilgileri sürüyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı