Kontrolden çıkan Çin roketi Hint Okyanusu’na düştü

Çin'in uzaya yollayıp daha sonra kontrolünü kaybettiği roket, günlerdir dünyaya korku salıyordu. Roketin düşeceği riskli bölgeler arasında İstanbul ve Ankara'da bulunuyordu. Beklenen haber geldi ve bütün dünya rahat bir nefes aldı. Çin roketi Hint Okyanusu'na düştü.
Takip et
Kontrolden çıkan Çin roketi Hint Okyanusu’na düştü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

29 Nisan’da Çin’in uzay istasyonu için yollandı. İlk modülü taşıyan roket, fırlatıldıktan sonra kontrolden çıktı. Günlerdir nefesler tutuldu, roketin nereye düşeceği merak konusu olmuştu.

Serbest düşüşe geçen tonlarca ağırlıktaki roket, Hint Okyanusu’na düştü.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi, roketin, Çin saatiyle 10.24’te (TSİ 05.24) Maldivler yakınlarına iniş yaptığını açıkladı. Roketin konumunu saniye saniye takip eden SpaceTrack.com sitesi de Lond March 5B’nin düşüşünü doğruladı.

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası ve çekirdek modülü Tienhı’yı (Gök Uyumu) uzaya taşımak için Long March-5B roketi, 29 Nisan’da uzaya fırlatılmıştı.

22 tonluk roket bir müddet sonra kontrolden çıkmış ve parçalanmaya başlamıştı.

Roket enkazının yerleşim yerlerine düşme olasılığı dünyada endişeye neden olmuştu.

Pentagon, roketin Türkmenistan’da bir çöle düşebileceğini açıklamıştı. Rus Uzay Ajansı Roscosmos ise, roketin Endonezya’nın güneyindeki Timor Denizi’ne düşeceği tahmininde bulunmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.