Kont Drakula’nın esir tutulduğu Tokat Kalesi turistleri ağırlayacak!

‘Kont Drakula’ olarak bilinen Romanya Prensi ve Eflak Voyvodası 3’üncü Vlad’ın 15’inci yüzyılda 4 sene boyunca esir tutulduğu ileri sürülen tarihi Tokat Kalesi, gizemli yönleri ile dikkat çekiyor. Turizmciler, merak uyandıran kaleye turlar düzenlemek için restorasyonun tamamlanmasını bekliyor.
Takip et
Kont Drakula’nın esir tutulduğu Tokat Kalesi turistleri ağırlayacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Romanya Prensi ve Eflak Voyvodası 3’üncü Vlad’ın, Tokat’ta 4 sene boyunca sürgün olarak yaşadığı iddia edilen kale, hala gizemini koruyor. Selçuklu ve Osmanlı döneminde savunma maksatlı kullanılan Tokat Kalesi’nin turizme kazandırılması maksadıyla birkaç sene önce yapılan çalışmalarda Ceylan Geçidi ortaya çıkarıldı. Ortalama 140 metre derine inilen geçitte suya rastlanılması neticesi çalışmalar durduruldu. Turizmciler, kaledeki çalışmaların hızlandırılmasını ve ziyarete kazandırılmasını bekliyor.

Kont Drakula’nın esir tutulduğu Tokat Kalesi turistleri ağırlayacak!

Tokat Kalesi’nin gizemini koruduğunu belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Tokat Temsilcisi Yavuz Özseven, “Kont Drakula olarak bilinen 3’üncü Vlad, bugünkü Romanya, o zamanki Osmanlı’nın Eflak vilayetinin beyinin oğludur. Kont Drakula, o zamanlar Edirne’deki sarayda Fatih ile beraber büyüdü; fakat Fatih, tahta çıktıktan sonra bunu çevreleri rahat bırakmamış, fitne sokmuşlar. Fatih, Kazıklı Voyvoda’yı mecburi olarak sürgüne Tokat’a göndermiştir. Zaman zaman kalede tutulduğu, zaman zaman da kentte bir konakta yaşadığı bilinmektedir. Tokat’taki hayat süresi 4 sene kadardır” şeklinde konuştu.

Tokat Kalesi’nin ülke ve kent turizmi açısından çok mühim yere sahip olduğunu belirten Özseven, “Tarihimize mühim ölçüde ışık tutacak ve turizme katkı sağlayacak kalemizin restorasyon çalışmaları günümüzde devam etmektedir.”

“Burada çalışmaların başlatılması ve yürütülmesinde emeği geçen yetkililere teşekkür ediyoruz. Gerek ülke içinde gerekse yurt dışındaki meslektaşlarımız kalenin restorasyonunun bitirilmesini alaka ile beklemektedir.”

“Buraya yapılacak olan destinasyon çalışmaları koronavirüsten dolayı her ne kadar aksaklığa uğrasa da zamanı geldiğinde planlamalar yaşama geçirilecektir. Turizm alanında birçok projesi olan ilimiz kaledeki çalışmaların bitirilmesiyle Tokat, turizm cenneti olacak” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.