Koltuklar Eskisi Gibi Dolmuyor!

Yaz sezonunu beklenenin altında bir performansla geçiren sinema sektörü, krizi aşmanın yollarını arıyor.

2019 yılında sinema sektöründeki iniş çıkışlar devam ediyor. Geçen yıl kırılan rekorlara güvenen sinema yapımcıları önemli filmlerin çıkışını gerçekleştirdiler. Zorlu geçen kış ve bahar sezonunun ardından yaz sezonunda beklenen verimi alacağını düşünen analistler ise yanıldı. Yaz sezonu da sinema dünyasında beklenen geliri sağlamadı.


ZARAR 5 MİLYAR DOLAR!

Sinema sektörünün yaşadığı kriz hakkında değerlendirmelerde bulunan Uluslararası Sinema Eleştirmeni Paul Dergarabedian, “Sektör henüz pes etmek istemiyor ve adımlar atmaya devam ediyor. Fakat, atılan her bir adımda geriye iki adım gidiliyor” ifadelerini kullandı. Sinema salonlarına olan ilginin özellikle Kuzey Amerika’da düşüşünü sürdürdüğüne değinen Dergarabedian, yıl sonunda rakamların daha da netleşeceğinin altını çizerek, şimdiden yüzde 5 net düşüş belirlediklerini söyledi.

Krizden etkilenmeyen tek firma ise Disney imparatorluğu oldu. Son olarak Fox’u da satın alın Disney, pazar payının yüzde 40’ını yönetiyor. Rakiplerine eşi benzeri görülmemiş bir baskı kuran Disney, 2019 yılında vizyona giren 4 filmiyle toplamda 5.5 milyar dolar gelir elde etti. Pazar payında Disney’i sırasıyla Warner Bros., Universal, Lionsgate, Paramount gibi zor günler geçiren şirketler takip ediyor. Disney dışındaki bu firmaların geçen yıla oranla toplam zararlarının ise 5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar bu zarardaki en büyük paylardan birinin de Netflix ve benzeri platformların giderek büyümesi olduğunu ifade ediyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı