adplus-dvertising

Kolombiya’nın yeni devlet başkanı Gustavo Petro oldu

Kolombiya’da yapılan ikinci tur başkanlık seçimlerini Gustavo Petro kazanarak ülke tarikindeki ilk solcu devlet başkanı oldu.
Takip et
Kolombiya’nın yeni devlet başkanı Gustavo Petro oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kolombiya’da halk önümüzdeki dört sene boyunca ülkeyi yönetecek devlet başkanı ve başkan yardımcısını seçmek için dün sandık başına gitti. Seçime katılım oranı yüzde 57 olarak tespit edilirken, sandıkların kapanmasından ortalama 2 saat sonra ilk neticeler açıklandı.

Kolombiya Ulusal Seçim Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre seçimde adaylardan Gustavo Petro yüzde 50,51 oya sahip olurken, rakibi Rodolfo Hernandez yüzde 47,22’lik oy aldı. Bu sonuçlarla bağımsız aday milyoner Rodolfo Hernandez’i mağlup ederek seçimi kazanan Gustavo Petro Kolombiya’nın ilk solcu devlet başkanı oldu.

Gustavo Petro ile beraber seçilen Francia Marquez Mina, ülkede ilk Afrika kökenli başkan yardımcısı oldu.
Seçim zaferinin sonrasında konuşma yapan Gustavo Petro Kolombiya’da kapitalizmi geliştirip kölelik ve feodalizmin üstesinden geleceklerini savunurken, bir taraftan da doğayı korumaya özen göstereceklerini söyledi. Göreve geleceği 7 Ağustos 2022 tarihinden itibaren ülkede kapsamlı bir barışın başlatılacağını ifade eden Petro, muhalefete saygı göstereceklerini ve hiçbir biçimde siyasi ve yasal zulümün yaşanmayacağını bildirdi.

Başkan yardımcısı olarak seçilen ve aynı zamanda çevreci bir aktivist olan Francia Marquez Mina ise seçim sonrası yaptığı konuşmasında sosyal adalet için çalışacaklarını ve ülkedeki erkek egemenliğine son vereceklerini ifade ederken, “Hep beraber, barış içinde, adaletli, onurlu ve fırsatlara sahip bir ülke inşa etmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.