Kolombiya’da iç savaş çıktı! Polis halkla çatışıyor…

Kolombiya'da artan vergi oranları için başlatılan gösterilere polisin sert müdahalesi ülkeyi iç savaşa sürüklüyor. Müdahaleler esnasında silah kullanıldığı ve bölgede 100'ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.
Takip et
Kolombiya’da iç savaş çıktı! Polis halkla çatışıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ülke genelinde dört gün süren protestoların ardından tartışmalı vergi reformu yasasını geri çektiğini açıklamıştı.

Televizyonlardan halka seslenen Duque hükümetin yeni bir vergi reformu için diğer partilerle görüşüp mutabakat arayacağını söylemişti.

Bu açıklamaya kadar Duque, pandeminin ekonomik etkileri nedeniyle bir vergi reformunun kaçınılmaz olduğunu savunuyordu.

Kolombiya’da iç savaş çıktı! Polis halkla çatışıyor…

Yasaya karşı çıkan on binlerce protestocu günlerdir sokaklarda. Sendikaların liderliğinde düzenlenen protestolara katılanlar vergi reformunun en çok, pandemi nedeniyle halihazırda geçim sıkıntısı yaşayan en yoksul kişileri etkileyeceğini savunuyordu.

Duque açıklamasında en zor durumdaki kişilere yardım etmeleri gerektiğini söyledi ve ekledi : “Zaman birlikte çalışma zamanı. Bir mutabakat sağlamamız lazım. Ürün ve hizmetlerde KDV artışı olmayacak.”

Kolombiya‘da gayrisafi yurtiçi hasıla geçen yıl yüzde 6,8 küçüldü. Bu son 50 yıldaki en büyük ekonomik krize yol açtı.

Pandeminin bir diğer etkisi de işsizliğin artması oldu. Vergi reformunda aylık 656 dolardan (5350 TL) fazla geliri olanların ödeyeceği verginin artırılması öngörülüyordu.

Vergi reformuyla bireylere sağlanan bazı istisnaların kaldırılmasının yanı sıra KDV artışı da planlanıyordu.

Bu adımların geçinmekte zorlanan halkın durumunu daha da kötüleştireceğini savunan çok sayıda kişi ise planları eleştiriyordu. Protestolara orta sınıf Kolombiyalıların yanı sıra yerli halklar da katılmıştı.

Kolombiya’da iç savaş çıktı! Polis halkla çatışıyor…

Protestoların merkezi konumundaki, başkentin tarihi Bolivar Meydanı‘na yürüyen göstericiler, ellerindeki döviz ve pankartlarla bir kez daha Devlet Başkanı Ivan Duque’nin ekonomi politikalarına tepki gösterdi.

Polisler, taş, molotof kokteyli ve havai fişek atan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarının yanı sıra su sıkarak müdahale etti.

Polis, şiddet olaylarına neden oldukları gerekçesiyle şimdiye kadar 431 kişiyi gözaltına aldı.

Savunma Bakanı Diego Molano, yaptığı açıklamada, sokaklardaki şiddet olaylarından eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve Marksist örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu’nu (ELN) sorumlu tuttu…

Güncelleme – 03:50 | Kolombiya’da 7 günden bu yana devam eden vergi reformu karşıtı kitlesel gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı, 5 artarak 24’e yükseldi, yaralı sayısı ise 1000’i geçti.

Kolombiya Ombudsman Ofisi ise protestoların başlangıcından bu yana ülke geneli 89 kayıp vakası ihbarı aldıklarını açıkladı.

Kolombiya’da iç savaş çıktı! Polis halkla çatışıyor…

Öten yandan Devlet Başkanı Ivan Duque, başkanlık ofisinden yaptığı açıklamada, sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle diyaloğa hazır olduklarını belirtti.

Polis, şiddet olaylarına neden oldukları gerekçesiyle şimdiye kadar 500’den fazla kişiyi gözaltına aldı…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.