Kocaeli’de içme suyuna kimyasal madde karıştı!

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde, bir gölete izinsiz kimyasal madde dökülerek içme suyunun kirletilmesine ilişkin soruşturma açıldı.
Takip et
Kocaeli’de içme suyuna kimyasal madde karıştı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Suadiye ve Çepni mahallelerinden gelen “suda koku” ihbarı üstüne Çevre Koruma Daire Başkanlığı ve Kartepe Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Su kalite kontrol ekiplerince bölgeyi besleyen Gücük kaynağında koku tespit edilmesinin sonrasında, iki mahalleye su sağlanan Toraman 1, 2 ve 3, Barbarostepe, Kestanelik ve Otoşe depo giriş ve çıkışları iptal edilerek bütün şebeke suyu tahliye edildi ve temizlik işlemleri tamamlandı.

Ekiplerce bölgede yapılan geniş çaplı araştırmada, Gücük kaynağının üst kotlarında, ortalama 1 kilometre mesafede kullanılmayan taş ocağında bulunan gölete kaçak döküm yapıldığı belirlendi.

Göletten sızan suların yeraltı suyuna karışarak kaynağa ulaştığı ve kokuya sebebiyet verdiği tespit edildi.

KAÇAK DÖKÜM YAPAN 2 ARAÇ TESPİT EDİLDİ

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Kartepe Jandarma Komutanlığı ekiplerince MOBESE kameralarında yapılan araştırmada, kaçak döküm yapan 2 araç belirlendi.

Araçlardan ve gölet suyundan incelenmek üzere alınan numuneler TÜBİTAK’a gönderildi, kaçak döküm yapılan kimyasal madde ise vidanjörlerle çekilerek bertarafı için İZAYDAŞ’a gönderildi.

İDARİ VE ADLİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından idari ve adli süreç başlatıldı.

Numuneler üstünde İSU Uluslararası Laboratuvar Merkezi’nde yapılan analizlerde, bütün kimyasal parametreler yönünden kirlilik bulunmadığı belirlenirken, sudaki koku sebebiyle Gücük kaynağından su alımı durduruldu ve hat tahliye edildi. Bölgeye, Suadiye içme suyu arıtma tesisi ile Yuvacık Barajı hattından su verildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.