adplus-dvertising

Klasik müziğe yeni bir boyut; ‘Beethoven’ı anlatmak’ Gümüşlük’te alkış topladı

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bir ilke daha imza attı. Antik Taş Ocağı’nda Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Konservatuvarının etkinlik sponsorluğu ile seyirciyle buluşan teatral konser “Beethoven’ı Anlatmak”, klasik müziğe yeni bir boyut kattı.
Takip et
Klasik müziğe yeni bir boyut; ‘Beethoven’ı anlatmak’ Gümüşlük’te alkış topladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuar eğitmenlerinin, bir ilk olarak kabul gören teatral konseri “Beethoven’ı Anlatmak”, 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali sahnesinde klasik müzikseverlerle buluştu. Bu projede dünya üstündeki en büyük bestecilerden Ludwig Van Beethoven’ın eserleri, onun yaşamındaki dönüm noktalarını anlatan sahnelerle bütünleşti. Ortalama bir saat süren bu orijinal performansta iki keman ve piyano sonatı, üç kısa tiyatro sahnesiyle bir araya geldi.

Beethoven’ın Başyapıtlarına İlham Olan Anlar Ve Anılar İzleyici İle Buluştu
195 sene önce yaşama gözlerini yuman Ludvig Van Beethoven, ardında sadece unutulmaz eserler değil aynı zamanda zihinlere emsal olacak dramatik bir yaşam hikâyesi bıraktı. O hikâyenin dönüm anlarının canlandırıldığı bu konserde, Beethoven’ın notalarının bambaşka detayları keşfedildi.

Beethoven’ın eserleri, kemanda Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuar Müdürü Dr. Erman Türkili ve piyanoda Müzik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hyun Sook Tekin tarafından yorumlanırken, Beethoven’ın yaşamından kısa sahneler, Adnan Ata Yiğit tarafından canlandırıldı. Doç. Dr. Elif Baş İyibozkurt’un kaleme alıp yönettiği performans, klasik müzik dinletilerine yeni bir boyut katarak Bodrumlu sanatseverlerin büyük beğenisiyle karşılandı.

Bahçeşehir Üniversitesi’nden sanata ve sanatçıya tam destek
Konser ardından Festival Sanat Danışmanı Piyanist Gülsin Onay, “Çok farklı bir konsept ve festivalimizde bir ilk, teatrel bir müzik akşamı yaşadık” diye teşekkür etti. Sonrasında Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’i ve Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Konservatuvar Direktörü Aslıhan Umar’ı sahneye davet etti. Başkan Yücel, “Her zaman sanatın ve sanatçının yanında yer verilen Bahçeşehir Üniversitesi olarak, 20. senesinde Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’ni desteklemek istiyoruz” şeklinde konuştu. Konserde yer verilen sanatçıları ve festivalde emeği geçenleri tebrik ederek, “Harika şeyler yapıyorsunuz” dedi. Bu esnada sahneye gelen Türk halk müziği sanatçısı Ümit Tokcan da, “Hekimoğlu” isimli türküyü seslendirdi.

Konser öncesi açıklama yapan BAU Konservatuvar Direktörü Aslıhan Umar, “Bu projemiz yenilikçi bir proje çünkü tiyatroyla, oyunculukla müziğin birleştiği tiyatral bir konser niteliği taşıyor. Bizde bunun heyecanını yaşıyoruz. Müzik ve sahne sanatları bölümümüzün hocalarının ortak projesi. Metin yazarlığından, yönetmenliğine, oyunculuktan dinleti kısmına kadar tüm süreçlerde hocalarımız görev aldı. Bizde üniversitemiz olarak bu tarz projeler destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Ustalarla çırakları bu tarz festivallerde buluşturmak bizi çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

“Her gruba hitap eden bir proje oldu”
Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Mensubu Doç. Dr. Elif Baş İyibozkurt, “ Öncelikle çok heyecanlıyız. 5 kişilik bir ekibiz. Müzik bölüm başkanımızın önderliğinde başladı bu proje. Klasik müzik konserlerini tiyatroyla besleyen bir konser yapmayı amaçladık. Bunun için uzun bir çalışma sürecimiz oldu. Belgesellerden ve kitaplardan faydalandık. En nihayetinde küçük sahneler kaleme aldık. Bu süreçte de Beethoven’ın yaşamını şekillendiren süreçlere yer vermeye çalıştım. Şiirsel dilini kaybetmeden her gruba hitap eden bir proje oldu” diyerek söyledi. Festival Sanat Danışmanı Piyanist Gülsin Onay, “Festival 19’uncu senesinde çok mühim bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bende 19 senedir bu festivalin danışmanıyım ve hiç aralıksız festivalimizi seyircilerle buluşturduk. Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi konservatuvarının da danışmanıyım, ilişkimiz sene boyu devam ediyor. Bu etkinliğe onları bir eğitim kurumu olarak davet etmek bizi çok mutlu etti ve güzel bir akşam paylaşacağımız için heyecanlıyız. Enver Yücel beyefendinin aramıza katılması bizi çok mutlu etti. Farklı bir proje olduğu için herkes mutlu ve değişik bir tecrübe ile ayrılacak. Antik Taş Ocağı’nın dünyada örneği az görülen çok farklı atmosferi var” diye sözlerini tamamladı.

Eren Ayhan – Hamdi Yörür

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.