KKTC’nin yerli otomobili Günsel 20 Şubat’ta tanıtılacak

Türk mühendislerinin görev aldığı KKTC'nin yerli arabası Günsel'in ilk modeli B9, 20 Şubatta tanutulacak. Peki Günsel'in özellikleri ne, kimler görev aldı, kim finanse ediyor?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC) yerli ve milli arabası Günsel, Türk mühendisleri tarafından tasarlandı. Prototip üretimi tamamlanarak 20 Şubat’ta ilk modeli B9’un tanıtımı yapılacak aracın üretim sürecinde kullanılacak parçaları için 28 ülkeden 800 tedarikçi ile iş birliği yapıldı.


Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, kendi projesi olan Günsel’in ARGE çalışmalarının da başkanlığını yürüttü. Üretimden kalite kontrol süreçlerine 109 mühendis tarafından, 1.2 milyon saat emek harcanarak üretim aşamasına gelen ve Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde kurulan Günsel için 28 ülkeden 800 firma ile işbirliği protokolü imzalandı.

Yüksek güvenlikli, özgün, verimli ve ileri düzey teknolojiye sahip 10 bin parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturulan Günselin geliştirme sürecinde otomotiv sektörünün öncü yerli ve yabancı tedarikçileri ile iş birliği anlaşmaları yapıldı. 2021’de yıllık 2 bin araçla başlayacak seri üretim kapasitesinin, 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşması planlanıyor açıklaması yapıldı.

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ

28 ülkeden 800 tedarikçi firma ile yapılan iş birliği anlaşmaları hakkında açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de Türkiye otomobil sanayi için imzalanan anlaşmaların oldukça önemli bir adım olduğunu belirterek, Günsel’in seri üretime başlaması ile birlikte ülke ekonomisine ve istihdamına ciddi bir katkı sağlanacağını belirterek küresel elektrikli araba sektöründe de önemli bir yere sahip olunacağının altını çizdi.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Dünyada birçok otomotiv devinin bulunduğunu, ancak hiçbirinin tüm parçalarını sadece kendi ülkelerinde üretemediklerini, otomobil parçalarını üreten son derece büyük şirketler olduğunu belirterek, amaçlarının üretim maliyeti açısından Günsel’de kullanılacak parçaların birçoğunu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiyemiz’de üretilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yerli ve yabancı firmalarla iş birliğine gidilerek hem bize özgün araçları üretmek hem de ülkemizde bir tedarikçi sektörünün oluşmasını sağlamak istiyoruz. Tüm parçaların sadece ülkemizde üretilmesi şu an mümkün görünmüyor. Bu nedenle Türkiyemiz’deki tedarikçi firmalarla da iş birliği yaparak, bu firmaların tecrübelerinden de faydalanarak bir sinerji yaratmak istiyoruz” dedi.


GÜNSEL B9 20 ŞUBATTA TANITILIYOR

Firmaların tecrübelerinin birleştirilerek kapsamlı bir sinerji çalışması ile uluslararası çevre normlarına uygun, güvenlik, hafiflik, yakıt tasarrufu ve kompozit malzeme kullanımı ile Günselin üretildiğini anlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Elektrikli araç üretimini yerlileştirme stratejisi ile yola çıkarak, 2021’de seri üretimle satışa sunulması planlanan Günsel’in parçalarını yerli ve uluslararası tedarikçi firmalar üretecek. Bu önemli anlaşmaların ülkemiz ve şirketlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum” değerlendirmesinde bulundu. 2016 yılında model tanıtımı yapılarak prototip üretimi tamamlanan Günselin ilk modeli B9’un tanıtımı, 20 Şubat 2020 Perşembe günü, saat 19.00’da Elexus Otelde düzenlenecek organizasyonla yapılacak

KKTC’de elektrikli bir otomobil doğuyor: Günsel

Bugüne dek otomobil üretimi konusunda geri kalan ülkemiz elektrikli otomobil trenini kaçırmak istemiyor. Bir yanda devlet destekli elektrikli otomobil projesi devam ederken, Kıbrıs’ta sessiz sedasız geliştirilmeye başlanan bir proje dün ilk kez basına tanıtıldı. Türkiye ve KKTC basının ilgi gösterdiği etkinlikte Ada’nın ilk elektrikli otomobili Günsel’in ilk prototipi sahneye çıktı.

Model 1’in Hikayesi

Aracın teknik özelliklerine geçmeden önce kısaca Günsel’in hikayesinden bahsetmemde fayda var. Çünkü tıpkı Baykar Makina gibi Günsel elektrikli otomobil projesi de bir aile projesi olarak temelleri atılan ve tutkuyla üzerine gidilen bir proje. Kıbrıs’ın en zengin ailelerinden biri olan Günsel Ailesi’nin yerli otomobil üretme hayalinin bir eseri. Bu hayalin başındaki isimse Yakın Doğu Üniversite’sinin Kurucu Rektörü, Forbes’a göre dünyanın 1577. zengini olan Suat Günsel.

Otomobil tutkusunu Kıbrıs’ın tek araba müzesini açmakla sınırlamayan Suat Günsel, üretim tutkusunu bu müzedeki araçların bakım ve onarımıyla ilgilenerek başlatmış. Suat Günsel, bu tutkuyu çocuklarına da aşılamış ve şu anda Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel öncülüğünde sürdürülen projenin tohumları bundan 8 yıl önce atılmış. Geçtiğimiz yıllarda Socrat ve Proje Yerel gibi başarılı işlere imza atan mühendislerin ekibe dahil olmasıyla da Günsel’in ilk prototipi ortaya çıkmış.

Doç. Dr. İrfan Günsel, 8 yıldır emek verilen Günsel projesindeki vizyonu “Üretilenleri geliştirerek hem daha iyisini yapmak hem de otomotiv teknolojilerini üreten, geliştiren ve ihraç eden bir ülke olma hedefinde ilerleyerek, ülkemizin prestijini daha da artıracağız.” şeklinde açıklıyor.

Günsel projesinin Baş Danışmanı Doç. Dr. Erkan Atmaca ise Günsel Model 1 için geliştirilen elektronik kontrol üniteleri, batarya yönetim sistemi ve mekanik çalışmaları sürekli daha ileri bir noktaya taşımaya çalıştıklarını ifade ediyor ve 5000 km yol kateden elektrikli YEREL T1 deneyimiyle daha net kestirimler yapabildiklerini ekliyor.

Model 1’in Teknik Özellikleri

Günsel markasıyla tanıtılan ilk prototip, Model 1 adıyla anılıyor. Tam şarj ile 350 kilometreye kadar menzil alması hedeflenen Model 1, 102 beygir gücüne denk 75 kw gücünde bir elektrikli motordan güç alıyor. İrfan Günsel’in paylaştığı bilgilere göre de sınıfındaki petrol yakıtlı araçlara göre yüzde 80 tasarruf sağlıyor. Model 1, satışa sunulduğunda şebeke elektriğiyle 7 saatte, standart şarj üniteleriyle 2 saatte, Günsel Süper Şarj üniteleriyle de 30 dakikada ‘depoyu fullemeyi’ vaad ediyor.

İlk olarak 2018 yılında satışa çıkması beklenen Model 1, teknik olarak göre 0’dan 100 km/sa hıza 8 saniyede çıkacak ve 150 km/sa hızla sınırlandırılacak. Model 1, 500 bin km’den sonra bile pil kapasitesinin yüzde 90’dan fazlasını koruyacak.

Logodaki detaylar

Günsel Model 1’in tutkuyla gelen bir proje olduğundan bahsetmiştim. Bu gerçek aracın tanıtıldığı günden, logoya kadar yansıyor. Ailenin uğurlu rakamı olan 9, hem Günsel Model 1’in tanıtımının yapıldığı günde hem de logoda karşımıza çıkıyor. Logodaki kalkan formu anneyi, bir arada tutmayı ve koruyuculuğu; “g” harfi aileye soyadını veren babayı; ortadaki 3 elektrik devresi ailenin 3 kardeşini ve sadece elektrikli otomobiller üretileceğini simgeliyor.

Tekrar altını çizmek gerekirse Günsel Model 1’in üretime geçmesi için ciddi bir Ar-Ge çalışmasına ve biraz zamana ihtiyacı var. Ancak gerek Günsel Ailesi gerekse KKTC Hükümeti’nin üretim konusunda kararlı bir tablo çizdiğini söyleyebilirim. Örneğin KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KKTC’nin son 3 yılda sadece akaryakıta 1 milyar dolar ödediğini hatırlatarak Günsel projesinin bu bağımlılığı azaltacağını vurguladı. Diğer bakanlar da benzer şekilde hem ekonomik hem prestij açısından bu projeden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Henüz resmi duyurusu yapılmasa da fabrika inşası için bir alanın tesis edildiğini ve nihai planlamaların yapıldığını da paylaşabilirim.

Diğer yandan Günsel Model 1 tanıtımına katılan otomobil duayeni Saffet Üçüncü, tasarım konusunda gayet olumlu geri dönüşler yaptı ve teknik anlamda seri üretime giden yolda titiz bir çalışma gerektirdiğini paylaştı. Keza elektrikli araç üretiminin kolay bir iş olmadığını Elon Musk’ın Apple’ı taşlamasından da pekâla hatırlıyoruz

GÜNSEL AİLESİ FİNANSE EDİYOR

1.87 milyar dolarlık kişisel serveti ile dünyanın en zengin bin işadamı listesinde olan Suat Günsel’in finanse ettiği yerli otomobil için on yıl önce ilk adım atıldı. Günsel Ailesi’nin sahibi olduğu ve KKTC’de yer alan Yakın Doğu Üniversitesi’nin çatısı altında temelleri atılan Günsel için bugüne kadar yapılan harcama konusunda ise bilgi verilmedi.

YERLİ OTO GÜNSEL İÇİN ARANAN ELEMANLAR

Tasarım Mühendisi

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisi

Makine, Mekatronik, Otomotiv Mühendisi (Termal Yönetim Sistemi)

Model Tabanlı Yazılım Mühendisi

Makine, Malzeme, Üretim, Otomotiv Mühendisi (Genel Başvuru)

Elektrik-Elektronik Mühendisi

Kaynak Ustaları ve Kalfaları.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı