adplus-dvertising

KKTC’den Kapalı Maraş açıklaması! Rum yönetiminin algı operasyonu bozuldu…

KKTC Dışişleri Bakanlığı, Kapalı Maraş bölgesiyle alakalı tek yetkinin KKTC hükümetine ait olduğunu bildirdi.
Takip et
KKTC’den Kapalı Maraş açıklaması! Rum yönetiminin algı operasyonu bozuldu…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Kapalı Maraş’a ilişkin dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik açıklamalarını sürdürdüğü söylendi.

KKTC’den Kapalı Maraş açıklaması! Rum yönetiminin algı operasyonu bozuldu…

Açıklamada, “Kapalı Maraş’ın KKTC toprağı olduğunu ve Kapalı Maraş ile alakalı tek yetkinin de KKTC hükümetine ait olduğunu bir defa daha kayda geçirmekte fayda görmekteyiz. KKTC hükümeti, GKRY’nin öne sürdüğü gibi Kapalı Maraş’ta yeni bir plaj açılması kararı almış olmayıp, halihazırda kullanıma açık bir plajda başta güvenlik olmak üzere, plajı kullananların faydasına birtakım iyileştirme çalışmaları başlatmıştır.” ifadelerine yer verildi.

KKTC makamlarının, Maraş’ta atılacak adımlar konusunda başta Rum tarafı olmak üzere hiçbir merciden icazet almayacağı vurgulanan açıklamada, “Dünyada daha mühim birçok konu dururken, GKRY’nin gerek BM gerek öbür bölgesel ve uluslararası kuruluşları yanıltmak suretiyle meşgul etmesi büyük bir sorumsuzluk göstergesidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Maraş açılımı

KKTC’de 18 Haziran 2019’daki Bakanlar Kurulu toplantısında, 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ın açılması konusunda adımların atılması ve uzman ekiple bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

KKTC’den Kapalı Maraş açıklaması! Rum yönetiminin algı operasyonu bozuldu…

KKTC sınırları içerisindeki Maraş’ın kamuya ait Demokrasi Caddesi ile sahil kısmının bir bölümü 8 Ekim 2020’de açılmıştı.

Bakanlar Kurulu kararıyla 12 Temmuz 2021’de Maraş açılımının ikinci aşaması kapsamında bir bölge daha askeri olmaktan çıkarıldı ve böylece Maraş’ın yüzde 3,5’lik kısmı sivilleştirildi.

Türkiye ve KKTC makamları, Maraş’ta taşınmazı olan Rumlara ve öbür vatandaşlara, Taşınmaz Mal Komisyonuna müracaat yapmaları çağrılarını yineliyor.

Gelecekte eski sakinlerinin de bölgedeki mülklerine dönmesiyle Maraş’ın hepsinin Türk yönetiminde açılması hedefleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.