KKTC’de tatil yapmak isteyen turiste elektronik kelepçe!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında KKTC'de bazı oteller yeni bir uygulama başlattı. Buna göre ülkeye giriş yapan turistlere elektronik kelepçe takılarak takipleri sağlanacak. Turistlerin otel dışına çıkması halinde ise Sağlık Bakanlığı'na sistem otomatik ihbarda bulunacak. Ayrıca turistler ülkeye gelmeden öncede özel bir taahhütname imzalamak zorunda.
Takip et
KKTC’de tatil yapmak isteyen turiste elektronik kelepçe!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TURİZM adası KKTC, 7 Haziran’dan itibaren karantina ya da aşı talep etmeden, elektronik bileklikle, otel sınırları içinde kalma koşuluyla 5 günlük tatil açılımına gidiyor. Başbakan Ersan Saner, belirli hotellerde uygulanacak ‘kapalı turizmin’ haftada 10 charter seferi ile sınırlı olacağını, çift aşılıların serbest girişlerine ise gene belirli koşularla izin verileceğini açıkladı.

OTEL SAYISI ARTTI

COVID-19 tedbirleri çerçevesinde Türkiye dahil Ada’ya gelen yolculardan 10 gün karantina ve çift PCR testi talep eden KKTC, elektronik kelepçeli giriş uygulamasını geçen ay sınırlı sayılarla deneme maksadıyla başlattı. Az sayıda bileklik küçük çocukları bulunan yetişkinler ve yaşlıların karantina sürelerini oteller yerine evlerinde geçirmeleri maksadıyla kullanıldı. Sonrasında uygulama sınırlı sayıda otelde, turizm sektöründe denendi. Haftada 6 charter uçağı ile 3 günlük olarak az sayıda turiste uygulanan kapalı turizm başarılı olunca, KKTC hükümeti açılım kararı aldı. Kapalı turizm uygulayan otel sayısı arttı, charter seferleri haftada 10’a çıkartıldı, tatil süresi de 5 güne uzatıldı.

NASIL UYGULANIYOR?

Elektronik bileklikle otel sınırları dışına çıkmadan 5 günlük karantinasız tatil isteyenler, seyahat öncesinde KKTC Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Güvende kal’ isimli mobil uygulamayı cep telefonlarına yüklemek mecburiyetinde. Seyahatten en fazla 72 saat öncesi alınmış negatif PCR testi neticesiyle uçağa binen turistlere Lefkoşa Ercan Havalimanı’nda ikinci bir PCR testi yapılıyor. Elektronik bileklik, cep telefonlarına yüklenen uygulama ile eşleştiriliyor ve yolcunun kalacağı otel sınırları kaydediliyor. Turistler kuralları ihlal etmeleri halinde alacağı cezaları da içeren bir taahhütname imzalıyor. Turistler, 5 günlük tatili süresince cep telefonu ile bilekliğinin bağlantısının kopmamasına dikkat ediyor. Bağlantının kopması ihlal manasına geliyor. Turistin otel sınırları dışına çıkması halinde uygulama Sağlık Bakanlığı’na otomatik ihbarda bulunuyor. Turistler hava alanından otel araçlarıyla alınıyor, gene otel araçlarıyla geri getiriliyor.

KKTC’de tatil yapmak isteyen turiste elektronik kelepçe!

Bileğe katılan elektronik kelepçeler su geçirmez öte yandan GPS sayesinde 100 metreye kadar cep telefonunu algılayabiliyor.

ÇİFT AŞILILARA GİRİŞ SERBEST

KKTC, çift aşılı olanlara 7 Haziran’dan itibaren karantinasız giriş hakkı verecek. Çift aşılı yolculardan yalnızca çift PCR testi istenecek. Hindistan gibi vakaların yüksek olduğu ülkelerden gelenler, aşılı olsalar dahi 10 gün karantinada kalacak. Türkiye’nin düşen vaka sayılarına göre önümüzdeki günlerde çift aşılı karantinasız giriş kapsamına dahil edilmesi bekleniyor. KKTC ‘de kısıtlamalar da aşamalı olarak gevşetildi. Pazar günleri tam sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Hafta içinde saat 23.00’den sonra gece sokağa çıkma yasağı söz konusu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.