adplus-dvertising

KKTC’de icra edilen Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2022 Tatbikatı’nın deniz safhası nefes kesti

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından KKTC’de icra edilen Şehit Teğmen Caner Gönyeli-2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı devam ediyor. Tatbikatta ikinci safha olan deniz kısmı da tamamlandı. Bu safhada senaryo gereği Doğu Akdeniz’de mahsur kalan insanlar kurtarıldı.
Takip et
KKTC’de icra edilen Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2022 Tatbikatı’nın deniz safhası nefes kesti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tatbikatın ikinci safhası, Gazimağusa açıklarında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti karasuları dışında ve Türk Arama Kurtarma Bölgesi’nde icra edildi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclis Başkanı Zorlu Töre ve Güvenlik Güçleri Komutanı (GKK) Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’nın deniz safhasını yerinde “TCSG Hayat” korvetinden takip etti. Tatbikatın deniz safhasında, senaryo gereğince içerisinde çok sayıda düzensiz göçmen bulunan bir kuru yük gemisi ile ticari geminin çarpışması neticesi gemiler tarafından yardım çağrısı yapılması üstüne olay yerine intikal eden arama kurtarma ekiplerinin, göçmenleri kurtarma faaliyetleri canlandırıldı. Öte Yandan dünyada sayılı güçler tarafından gerçekleştirilebilen 5 bin feetten paraşütle arama kurtarma timinin atladığı anlar da nefes kesti.

KKTC’de icra edilen Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2022 Tatbikatı’nın deniz safhası nefes kesti

“Biz bu bölgede elbette ki barışın sürmesi için elimizden geleni yapıyoruz”

Doğu Akdeniz’de Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında icra edilen tatbikatın, bu denizlere ne kadar hakim olunduğunun bir göstergesi olduğunu vurgulayan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Benim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak mesajım; Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği içerisinde, bu bölgede, açık denizlerde ve Mavi Vatan’daki hakimiyetimizi elimizdeki son teknoloji ekipmanlar ile buralarda nelerin yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiş oluyoruz. Biz bu bölgede elbette ki barışın sürmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu bölgede, Mavi Vatan’da, hidrokarbon arayışları olsun, çeşitli farklı kendi egemenlik alanımızda yapılan çalışmaların bizler için ne kadar kıymetli ve mühim olduğunu hep beraber gördük. Ama mühim olan şu, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti’nin işbirliği içerisinde olunduğunda buralarda beraber nelerin başarılabileceğini hep beraber izledik. Siz kıymetli gazetecilere da tatbikata katıldığınız ve yerinde izlediğiniz için öte yandan teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KKTC’de icra edilen Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2022 Tatbikatı’nın deniz safhası nefes kesti

“20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı eğer gerçekleşmemiş olsaydı, bugün Kıbrıs Adası da bir Girit Adası olacaktı”

Tatbikatın deniz safhasından sonra açıklamalarda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ise, “Doğu Akdeniz gördüğünüz gibi bizim vatanımızdır. Hem ana vatan Türkiye’nin bu bölgede en uzun kıyı şeridine sahip olması hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti deniz sınırlarının bize sağlamış olduğu büyük bir avantaj söz konusudur. Biz bu bölgede en büyük gücüz. Ana vatan Türkiye ile beraber büyük bir kuvvete sahibiz. Dolayısıyla denizlerin ötesinden, okyanusların ötesinden Doğu Akdeniz’e gelip de bir takım çıkarlar peşinde olanlar, önce Türkiye’yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni dikkate almak mecburiyetindedirler. Elbette açık denizlere gelebilirler. Başka unsurlar da başka ülkeler de gelebilir. Ama bu bölgenin gerçek sahibi ve hak sahibi Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. 20 Temmuz Mutlu Barış Harekatı eğer gerçekleşmemiş olsaydı, bugün Kıbrıs Adası da bir Girit Adası olacaktı. 12 adalardan sonra 13’üncü ada olacaktı. Ama iyi ki 20 Temmuz şafak vakti kahraman Türk ordusu Kıbrıs’a geldi. Bu noktaya gelene kadar biz 96 sene ana vatan Türkiye ve Türk ordusunu bekledik” şeklinde konuştu.

KKTC’de icra edilen Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2022 Tatbikatı’nın deniz safhası nefes kesti

Türkiye ve KKTC’den yoğun katılım

Bu safhada Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığına ait; 2 tane korvet, 4 tane bot, 1 tane arama kurtarma uçağı ve 3 tane helikopter, Jandarma Genel Komutanlığına ait; 1 tane helikopter ve 1 arama kurtarma timi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait; 1 fırkateyn ve 1 tane insansız hava aracı, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait; 1 tane CN-235 arama kurtarma uçağı, 1 tane AS-532 arama kurtarma helikopteri ve 1 arama kurtarma timi görev aldı. Öte yandan bu safhada KKTC tarafından; 3 tane sahil güvenlik botu, 2 tane helikopter ve bir tane yangın söndürme gemisi ve çok sayıda personel görev aldı.

Kara safhası dün tamamlandı

Öte yandan, Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı, Güvenlik Güçleri Komutanı (GKK) Tümgeneral Zorlu Topaloğlu’nun, GKK Boğaz Karargahı’nda basına bilgi vermesiyle dün başlamıştı. Brifingin sonrasında 101 Evler’deki tatbikat alanına geçilerek tatbikatın kara safhası icra edilmişti. Tatbikat, 17 Haziran’da sona erecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.