KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’dan Sözlerim Çarpıtıldı Açıklaması

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Barış Pınarı Harekatı’nı savaş olarak tanımlayıp “Barış Pınarı desek de akan su değil kandır” sözlerinin çarpıtıldığını söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin icra ettiği Barış Pınarı Harekatı’nı savaş olarak tanımlayıp, “Barış Pınarı desek de akan su değil kandır” sözleriyle çok eleştirilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da tepki gösterdiği bu açıklamalarının sonrasında Akıncı, gazeteci Nagehan Alçı’ya açıklamalar yaptı. Sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyleyen Akıncı, “Büyük haksızlık yapılıyor, önemli bir çarpıtma var.” dedi.

“SÖZLERİM ÇARPITILDI”

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tepki toplayan sözlerinin sonrasında Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya açıklamalar yaptı. Tepki toplayan paylaşımlarla alakalı Akıncı, “Büyük haksızlık var, önemli bir çarpıtma var. Ben söyleyeceğimi açık açık söyleyen bir insanım. Söylediğim şu: Türkiye’nin terör belasından kurtulmasını istemeyen var mı Kıbrıs’ta? Tabiki bunu istiyorum. Çarpıtmaya gerek yok” biçiminde konuştu.

“MESAJ DOĞRU ALGILANMADI”

Türkiye’deki atmosferi Kıbrıs’tan anlamanın zor olduğunu söyleyen Akıncı “Türkiye’deki atmosferi buradan çok iyi anlamak olanaksız. O duygu seli içerisinde bizim vermek istediğimiz mesaj doğru algılanmadı” sözlerini kullandı.

“SURİYE İLE GÖRÜŞÜLMELİ”

Nagehan Alçı’nın “Problemin çözümü için PKK-YPG ile diyalog mu tavsiye ediyorsunuz?” sorusuna Akıncı, “Hayır, kastım PKK falan değil. Türkiye ile Suriye arasında en kısa sürede diyalog ve diplomasi kanalları açılsın istiyorum. Sadece Suriye değil AB ile Mısır ile de öyle. Ben diplomasi ve diyaloğun gücüne inanırım. Bu sadece bu konu ile kısıtlı değil. Yoksa terör örgütleri ile görüşsün falan demiyorum. Zaten onu diyecek konumda da değilim” sözleriyle yanıt verdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı