adplus-dvertising

KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kalbine ICD takıldı

Yüksek tansiyon ve kısa zamanlı bilinç kaybı şikayetleriyle 3 Temmuz’da Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne başvuran ve gözlem altına alınan KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kalbine ICD (İmplante Edilebilir Kardiyoverter Defibrilatör) takıldı.
Takip et
KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kalbine ICD takıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu ve Prof. Dr. Levent Cerit tarafından düzenlenen 40 dakikalık girişimsel operasyon başarıyla tamamlandı. Prof. Dr. Hamza Duygu, yapılan ileri araştırmalar neticesinde kalp ritminde düşüş ve taşikardi atakları saptanması üstüne, Derviş Eroğlu’na koruma maksatlı ICD takıldığını açıkladı. Eroğlu’nun işlem sonrası kontrollerinin iyi olduğunu belirten Prof. Dr. Duygu, “Cumhurbaşkanımız Dr. Derviş Eroğlu’nun sağlık vaziyetini serviste takip ediyoruz. Sayın Eroğlu’nu birkaç gün içerisinde taburcu etmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

ICD hangi maksatla kullanılıyor?

Kalpte ritim düşmesi ya da hızlanmasına bağlı tansiyon düşüşlerinde ve bayılmaya yol açacak vaziyetlerde, normal kalp pillerinden farklı olarak ICD’ler kullanılıyor. ICD, oluşan düzensizliği otomatik olarak algılayıp, elektroşok ile kalp ritmini normale çeviriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.