adplus-dvertising

KKM’ye dahil olan şirketlere vergi avantajında süre uzatıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemine dahil olan şirketlere sağlanan vergi avantajında süre uzatıldı.
Takip et
KKM’ye dahil olan şirketlere vergi avantajında süre uzatıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0
  • Kur korumalı mevduat sistemine dahil olan şirketlere sağlanan vergi avantajında süre uzatıldı.
  • Şirketler 30 Eylül tarihleri bilancolarında yer alan dövizi yıl sonuna kadar Kur Korumalı Mevduat sistemine dahil ederse vergi avantajı kullanacak.
  • Bu işlemden kaynaklanan faiz, kar payı ve kur kazancı için vergi ödemeyecek.
  • Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kurumların Kur Korumalı Mevduat (KKM) kapsamında faiz ve kâr payları ile diğer kazançlar için uygulanan kurumlar vergisi istisnası, 30 Eylül bilançolarında yer alan yabancı paralar için de uygulanacak.

KVK geçici 14/4. maddedeki kur korumalı mevduat istisnasının şirketlerin 30 Eylül 2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralar itibariyle uygulanmasına yönelik 6297 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Şirketler 30 Eylül tarihli bilançolarında yer alan dövizi yıl sonuna kadar Kur Korumalı Mevduat sistemine dahil ederse vergi avantajından faydalanacak. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile elde edilen faiz ve kâr payları ile diğer kazançlar da kurumlar vergisinden muaf olacak.

İlgili yasa hükmü uyarınca, Cumhurbaşkanı’nın söz konusu istisnayı 30 Haziran ve/veya 30 Eylül tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar itibarıyla da uygulatmaya yetkisi bulunuyor.

VERGİ KARARI RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanlığının konu ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, kurumların 30.9.2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını 2022 yılı sonuna kadar Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevirmeleri ve bu suretle elde edilen Türk lirası varlığı en az üç ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda söz konusu hesapların dönem sonu değerlemesinden kaynaklananlar da dâhil olmak üzere vade sonunda elde edilen faiz ve kâr payları ile diğer kazançlar kurumlar vergisinden müstesna olacak.

KKM’ye dahil olan şirketlere vergi avantajında süre uzatıldı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.