adplus-dvertising

Kızılay Suriye’de 2 bin 461 adet briket evi teslim etti

Türkiye’nin, Suriye topraklarında Türk STK’lerin finansmanıyla başlattığı briket ev projesinde 2 bin 461 tane briket ev teslim edildi.
Takip et
Kızılay Suriye’de 2 bin 461 adet briket evi teslim etti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Suriye’deki iç savaş sebebiyle milyonlarca sivile ev sahipliği yapan Türkiye’nin, Suriye topraklarında uluslararası yardım kuruluşları ve Türk STK’lerin finansmanıyla başlattığı briket ev projesi hızla ilerliyor. Proje çerçevesinde Suriye’nin kuzeyinde yer verilen İdlib ile Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları bölgelerinde briket evler inşa ediliyor. Yatay ve dikey olarak inşa edilen evler, 1+1 ve 2+1 olarak tasarlanıyor. Türk Kızılay’ı, kendi ülkelerinde göçmen vaziyetine düşen Suriyelilere, İdlib’de yaptığı briket evlerin büyük bölümünü teslim etti. Suriye’nin farklı bölgelerinde yapımı devam ederken biten briket evlere ise çadırlarda kalan Suriyeliler yerleştiriliyor.

Kızılay Suriye’de 2 bin 461 adet briket evi teslim etti

Türk Kızılay’ı Suriye Ülke Alan Koordinatörlüğü Hatay Ekip Başkanı Kadir Kemaloğlu, Suriye’de bulunan ihtiyaç sahiplerine yönelik başlatılan briket ev projesi çerçevesinde, Kuzey Suriye’de ulusal ve uluslararası kuruluşlar, bireysel ve kurumsal bağışçıların katkılarıyla toplamda 5 bin 661 tane briket ev yapımı planlandığını ve 2 bin 461 adetinin bittiğini söyledi.

Kızılay Suriye’de 2 bin 461 adet briket evi teslim etti

Yapımı devam eden briket evler en kısa zamanda tamamlanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını ifade eden Kemaloğlu, ”Briket evler bloklar halinde 1+1 evlerden oluşmaktadır ve içerisinde tuvalet banyo mutfak içermektedir. Öte Yandan yapılan bu briket ev alanlarında bölgede yaşayan ihtiyaç sahiplerinin temel sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sağlık Ocakları, çocukların eğitim ihtiyacını karşılayabilecekleri okullar, oyun parkları ve bölgede halkının ibadetlerinin gerçekleştirecekleri camiler inşa edilmektedir” şeklinde konuştu.

Kızılay Suriye’de 2 bin 461 adet briket evi teslim etti

Fatma Muhammed, savaşın yüzünden Halep’in batısından göç ettik. Ailece sayımız çoktu ilk olarak bir çadıra taşındık ve 3 sene çadırda yaşamak mecburiyetinde kaldık. Buraya taşınmamıza vesile olan Türk Cumhuriyeti’nden ve Türk Kızılay’ına teşekkür ediyorum bizlere evler yaptılar, bütün ihtiyaçlarımızı karşıladılar ve burada evimizde huzur içerisinde yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Kızılay Suriye’de 2 bin 461 adet briket evi teslim etti

Abdulrezzak Abdulhay, hava saldırıları ve savaş nedeniyle yaşadığı, Maaret el Numan kentinden İdlib’e geldiğini ve çadırlarda zor şartlarda kaldığını ifade ederek, ”Yaşadığımız çadır kamplar çok ağır şartlar altındaydı. Allah Türk Kızılay’ından razı olsun bizlere yardımcı oldular. Ben engelliyim çalışacak vaziyette değilim Türk Kızılay’ının yapmış olduğu yardımlar sayesinde geçiniyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.