adplus-dvertising

Kıyamet günü uçağı nedir? Rusya ve ABD hazır bekletiyor…

Rusya’nın Kıyamet Günü uçağının Moskova semalarında görülmesiyle beraber gözler bu uçaklara çevrildi. ABD’de de olağanüstü vaziyetler için bir uçak hazır bekletiliyor.
Takip et
Kıyamet günü uçağı nedir? Rusya ve ABD hazır bekletiyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sovyetler Birliği’nin 77 yıl önce İkinci Dünya Savaşı sonunda Almanya’ya karşı elde ettiği zafer, her sene 9 Mayıs tarihinde Zafer Bayramı olarak kutlanıyor. Rusya’da her sene bu tarihte Kızıl Meydan’da büyük bir askeri geçit töreni düzenleniyor ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin günün manasına ilişkin bir konuşma yapıyor.

Bu sene törenin hazırlıkları öncesinde Moskova semalarında Aziz Vasil Katedrali’nin üstünde Tu-160 stratejik bombardıman uçakları ve süpersonik jetler görüldü. Öte yandan II-80 olarak da bilinen ‘Kıyamet Günü’ uçağı 2010 senesinden bu yana ilk defa gözlendi.

Bu uçağın herhangi bir nükleer tehdit vaziyetinde Rusya Devlet Başkanı ve üst düzey siyasetçileri havada mobilize halde tutması bekleniyor. Kıyamet Günü uçağı Illyushin II-96 400 model yolcu uçağı modifiye ederek tasarlandı.

Putin’in Kıyamet Günü uçağı Moskova semalarında görüldükten 24 saat sonra ABD’nin aynı maksatla tasarlanan Boeing E-4 Gelişmiş Hava Kumanda Uçağı namı öbür ‘Gece bekçisi’ Güney Kaliforniya semalarında havada yakıt ikmali yaparken görüntülendi. Herhangi bir ulusal güvenlik tehdidi vaziyetinde ABD Başkanı, Savunma Bakanı ve Genelkurmay heyetinin bu uçakta olması bekleniyor.

Kıyamet günü uçağı nedir? Rusya ve ABD hazır bekletiyor…Kıyamet Günü uçağı Moskova semalarında. Uçakta kokpit dışında pencere bulunmuyor. Fotoğraf: Reuters

BAŞKANI GÜVENLİ BİR NOKTAYA GÖTÜRMEK

11 Eylül saldırıları sırasında Florida’da bir okulu ziyaret eden ABD Başkanı George Bush, New York ve Pentagon’a gerçekleştirilen saldırıları haber aldıktan sonra başkanlık uçağına doğru hareket etmiş, bu olağanüstü günde Air Force One’ın pilotu Mark Tillman başkanı güvenli bir noktaya götürmek için tarihi bir görev üstlenmişti.

Seneler sonra anılarını anlatan Tillman o dakikaları şu şekilde anlatıyor: “Burada aldığım askeri eğitim devreye girdi. Farklı insanlardan farklı bilgiler alıyorduk. İşimiz başkanın yerini değiştirmekti. Bunu nasıl yapacağımızı biliyorduk.” O sırada tüm ticari uçuşlar iptal edilmişti. Yani havada uçtuğu bilinen ve sivilleri taşıyan tek uçak Bush’unkiydi.

ABD’nin Kıyamet Günü uçağı E-4B 112 kişilik kapasiteye sahip. Uçağın içindeki 65 küçük uydudan oluşan iletişim sistemi, ABD denizaltıları dahil olmak üzere dünya üstündeki her yer ile her zaman iletişim kurulabilmesini sağlıyor. Eğer ABD başkanı ülke içindeyse üç katlı, 200 milyon dolar değerindeki Kıyamet Günü uçaklarından biri her an kalkışa hazır biçimde bekletiliyor.

Gerek Rusya’nın gerekse de ABD’nin Kıyamet Günü uçakları hakkında askeri sırlar kapsamında dışarıya oldukça fazla bilgi sızmış değil.

Kıyamet günü uçağı nedir? Rusya ve ABD hazır bekletiyor…ABD’nin Kıyamet Günü uçağı havada yakıt ikmali yaparken. Fotoğraf: ABD Hava Kuvvetleri

HAZIR ŞEKİLDE BEKLİYOR

ABD’nin Kıyamet Günü uçağı havada üç defa yakıt ikmali yaparak ve altı tankerlik ikmal ile sekiz gün boyunca 22 bin 538 deniz mili yol alabiliyor. Bu uçaklardan dört adet var ve 1980 senesinden beri hazır bir biçimde bekliyor.

ABD’nin Kıyamet Günü uçağı içindeki pek çok teknoloji dijital değil, analog konsollar biçiminde bulunuyor çünkü herhangi bir nükleer savaş vaziyetinde dijital altyapının çökeceği öngörülüyor. Bu uçakların 2039 senesine kadar ömrü olduğu öngörülüyor.

Zafer Günü’nde Rusların dünyanın en büyük ulaşım helikopteri olduğunu belirttiği Mi-26, Ka-52, Mi-28N, Mi-24 ve Mi-8 helikopterleri geçit törenine katılacak. Stratejik bombalama uçakları Tu-95MS ve ‘Beyaz kuğu’ olarak anılan Tu-160, hava yakıt ikmal uçağı Il-78, Su-35S jetleri de törende sahne alacak.

Kızıl Meydan’da düzenlenecek olan törenlerde mekanize ekibin başında II. Dünya Savaşı’nın efsane tankları arasında gösterilen T-34-85 olacak. Onun sonrasında modern teknolojiler ile donatılmış, T72B3M, T-90M ve T-14 tankları da sahne alacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.