Kısıtlamalarda alkol satışı yasak mı değil mi? kafalar karıştı…

Tam kapanma ile ilgili alkol yasağı tartışmaları devam ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada alkol satışının yasak olduğu söylense de kararın genelgede olmadığını iddia eden bazı esnaflar satış yapmaya devam ediyor. Vatandaşlar ise aldıkları alkollü içeceklerin faturasını sosyal medya üzerinden paylaşmamaya başladı.
Takip et
Kısıtlamalarda alkol satışı yasak mı değil mi? kafalar karıştı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

17 günlük tam kapanma döneminde alkol satışıyla alakalı bir muamma meydana geliyor. Hükümet ile esnaf karşı karşıya gelmiş vaziyette. İçişleri Bakanlığı yasak olduğunu belirtse de, esnaf genelge de bu şekilde bir karar olmadığı için satışa devam etmek istiyor.

ESNAF SATMAKTA ISRARCI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yasakla alakalı net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları için satışlara devam edileceğini belirtmişti.

Palandöken konuyla alakalı yaptığı açıklamada, “Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Yasakla alakalı bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, bütün teşkilatımıza ‘Yasak geldi, satmayın’ deriz. Esnafa ceza kesilirse, bu hangi kanun maddesine aykırılıktan olacak? Cezanın miktarı ne olacak? Ortada bir yasak yok ki, cezası olsun.” ifadelerini kullandı.

AYBAŞ: YASAK KALKMIŞTIR

Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş ise kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Alkol satışı yasağı kalkmıştır herkese hayırlı olsun” paylaşımında bulundu.

Kısıtlamalarda alkol satışı yasak mı değil mi? kafalar karıştı…

BAKANLIK: RESMİ OLMAYAN AÇIKLAMALARA İTİBAR ETMEYİN

İçişleri Bakanlığı’ndan ise, “içki satışı yasağı” ifadesine yer verilmeden bir yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kısıtlamalar hakkında açıklamalarımız, resmi olarak Bakanlığımızca; İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları, Valilikler tarafından alakalı kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemelidir. Milletimizin büyük fedakarlık gösterdiği Tam Kapanma Döneminde, yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla alakalı lüzumlu hukuki başvuruların başlatılacağı da kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kısıtlamalarda alkol satışı yasak mı değil mi? kafalar karıştı…

VATANDAŞLAR FATURA PAYLAŞTI

Meydana Gelen gelişmeler üstüne bazı zincir marketler ve tekel bayiler alkol satışına devam etti. Bazı vatandaşlar ise satın aldıkları alkolün faturalarını sosyal medyadan paylaştı.

Kısıtlamalarda alkol satışı yasak mı değil mi? kafalar karıştı…

“KÜÇÜK ESNAFA BASKI VAR”

Vatandaşların sosyal medyadan alkol satışı yasağına tepkisi sürerken, açıklama yapan Tekel Bayiler Platformu Başkanı Aybaş, “Şu anda tekel bayilerini kapatmaya zorluyorlar, hatta kapattırıyorlar. Zincir marketlerde alkol satışı serbest, küçük esnaf tekel bayilerine baskı var. Bizler yasaklara karşıyız, zincir marketlerde de satılsın alkol, tekel büfelerinde de. Özel hayata müdahale edilmesin yalnızca” ifadesini kullandı.

ANKARA BAROSU İPTAL DAVASI AÇTI

Alkol satışıyla alakalı son hamle ise dün Ankara Barosu’ndan geldi. Ankara Barosu, 17 Mayıs’a kadar sürecek ‘Tam kapanma’ döneminde İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde yer almamasına karşın fiili olarak uygulanan alkollü içki satışı yasağına ilişkin uygulamanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Ankara Barosu’nun müracaatında, “İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almayan, yasal dayanağı bulunmayan, keyfi, sebepsiz ve kamu yararından yoksun ve hukuka aykırı fiili uygulama yaşama geçirilerek icrailik kazanmıştır” ifadelerine yer verildi ve “Tam kapanma günlerinde alkollü içki satışının yasaklanması, temel hakları sınırlandırma yetkisinin kötüye kullanımıdır” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.