adplus-dvertising

Kısıtlamada Çiftçiler Muaf mı? Çiftçilere yasak var mı?

29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi saat 05.00’a kadar olan tam kapanmadan muaf olan hizmetler vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Tam kapanma kararının alınmasının ardından çiftçilere yasak var mı sorusu gündeme geldi.  Peki, çiftçilere yasak var mı? Çiftçiler yasaktan muaf mı? Tam kapanmadan çiftçiler muaf mı? Sokağa çıkma yasağından mevsimlik işçiler muaf mı?
Takip et
Kısıtlamada Çiftçiler Muaf mı? Çiftçilere yasak var mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek tam kapanma kararı pek çok kişide soru işareti yaratmaya devam ediyor. Çiftçilere yasak var mı sorusu da merak edilen başlıklar arasında yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bir araya gelen Kabine Toplantısı’nda alınan kararlar oldukça tartışılıyor. Peki, çiftçilere yasak var mı? İşte, çiftçilere yasak var mı sorusunun detaylı yanıtı…

Çiftçilere yasak var mı?

Muafiyetten faydalanmak için Çiftçi Belgesi veya Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi ibrazı gerekiyor. 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiliyor. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Çiftçiler sokağa çıkma yasağı uygulamasından muaf tutuluyor.

Bakanlıktan yayımlanan genelgeye göre; ”Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar

Tarımsal üretime ilişkin zirai ilaç¸ tohum, fide, gübre vb. ürünlerin satışı yapılan işyerleri ve buralarda çalışanlar

Mevsimlik İşçiler Yasaktan Muaf

İller arası hareketliliğin zorunlu olduğu mevsimlik tarım işçileri, hayvancılık ve arıcılık faaliyetlerinde salgınla mücadele koşullarına uygun hareket edilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonunda valilikler tarafından gerekli tedbirler eş zamanlı olarak alınacak, bu bağlamda mevsimlik tarım işçilerinin iller arası hareketliliği ile konaklayacakları alanlarda alınacak tedbirler ve iller arası hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri konusunda Bakanlık tarafından yeni bir genelge yayımlanıncaya kadar 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı genelgede belirlenen esaslara göre hareket edilecek.

Tam Kapanma Ne Zaman Başlıyor?

Koronavirüs yeni önlemleri, 26 Nisan Kabine toplantısında netleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan kararları bir bir açıkladı. Buna göre; “29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. Bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.