adplus-dvertising

Kısıtlama saatlerinde bankalar açık mı, Bayram öncesi bankalar çalışacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan tam kapanma dönemine geçildiğini duyurdu. Peki ama banka ve postane çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak mı? 29 Nisan 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında bankalar, PTT’ler tam kapanma döneminde açık mı kapalı mı?
Takip et
Kısıtlama saatlerinde bankalar açık mı, Bayram öncesi bankalar çalışacak mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kovid-19’la mücadeleye ilişkin, “Avrupa’nın açılma sürecine girdiği bir dönemde, bizim geride kalmamak için vaka sayılarımızı süratle 5 binin altına indirmeliyiz. Aksi takdirde, turizmden ticarete ve eğitime kadar her alanda ağır bir faturayla karşı karşıya gelmemiz kaçınılmaz olacaktır.” diyerek konuştu. Peki ama tam kapanma döneminde bankalar açık mı kapalı mı? İşte bankalar yasaktan muaf mı? sorusunun cevabı…

Erdoğan, alınan yeni önlemlere ilişkin, şunları aktardı:

“29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek biçimde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde söylenen istisna tutulan kuruluşlar hariç, bütün iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir. Kentler arası seyahatlerin hepsi izne tabi olacak ve kentler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dahil, bütün kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, bütün sınavlar ertelenecektir. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, öbür günlerde tespit edilen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir. Sürecin hedeflediğimiz neticeleri verebilmesi için kurallar en sıkı biçimde uygulanacak, önlemlerin istismarına izin verilmeyecektir.”

TAM KAPANMADA BANKALAR AÇIK MI?

Bankaların son vaziyeti için İçişleri Bakanlığı’nın yayınlayacağı genelge takip ediliyor. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi yayınlandı. Genelgeye göre; Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),10.00-16.00 saatleri arasında sayıları Banka yönetimlerince tespit edilecek biçimde sınırlı sayıda şube ve personel ile hizmet verecek olan banka şubeleri ile çalışanları kısıtlamadan muaf olacak.

Öte Yandan; Mecburi kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için lüzumlu kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havaalanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb.), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki din görevlileri, Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde görevli olanlar ve gönüllü olarak görev verilenler, cemevlerinin dede ve görevlileri muaf olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.