Kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmasına CHP’den sert tepki!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kısa çalışma ödeneğine ilişkin, “Şuanda 1 milyon 300 bin kişinin aldığı kısa çalışma ödeneği kaldırılacak. Allah aşkına salgın bitti mi de bu ödeneği kaldırıyorsun?” şeklinde konuştu.
Takip et
Kısa çalışma ödeneğinin kaldırılmasına CHP’den sert tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ağbaba, İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal ve Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ile CHP Kırıkkale İl Başkanlığında İl Başkanı Onur Yüksek Bozdağ ve partililerle bir araya geldi.

Türkiye’nin daha önce yaşamadığı bir dönemden geçtiğini ve bir buhranla karşı karşıya olduklarını söyleyen Ağbaba, “Türkiye sanki ikili bir yapıya dönüşmüş vaziyette. Bir tarafta akşam haberleri açtığınızda Türkiye’nin güllük gülistanlık olduğunu anlatan haberler var, öbür tarafta yaşamın gerçekleri var.” şeklinde konuştu.

Ağbaba, Kovid-19 salgını dolayısıyla kısa çalışma ödeneğinin devreye alındığını ve mart ayı itibarıyla da bu ödeneğin biteceğini aktardı.

Kısa çalışma ödeneğinin devreye alınmasının nedeninin salgın olduğunu vurgulayan Ağbaba, şu şekilde konuştu:

“Bu ödenek mart ayında başladı. Peki Kovid-19 bitti mi Türkiye’de? Şuanda daha da artıyor. Ülke bir hafta 10 güne kadar böyle giderse kıpkırmızı olacak. Şuanda 1 milyon 300 bin kişinin aldığı kısa çalışma ödeneği kaldırılacak. Allah aşkına salgın bitti mi de bu ödeneği kaldırıyorsun? Bu da doğru değil. Kitlesel bir işsizlikle karşı karşıyayız. Bizim gibi orta gelirli ülkeler, gelirinin 3,6’sını salgın döneminde esnafa, yoksul fukaraya verdi. Fakir ülkeler 1,6’sını, biz ise tüm gelirimizin yüzde 1’ini verdik. Bizden daha fakir ülkelerden daha az vermişiz. Vaziyetimiz bu.”

Ağbaba ve beraberindekiler daha sonra Zafer Caddesi’nde esnafı ziyaret ederek Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli ile bir araya geldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.