Kısa çalışma ödeneği zamlanacak mı? Hesaplara ne kadar yatırılacak?

Kısa çalışma ödeneği zamlanacak mı sorusunu araştıran vatandaşlar yeni ücretleri merak ediyor. Her ayın ilk haftası ödenen Kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik Ödeneği 5 Ocak’ta hesaplara yattı. Peki, kısa çalışma ödeneği zamlanacak mı? Hesaplara 4 bin 380 mi, 5 bin 365 lira mı ödenecek? Kısa Çalışma Ödeneği uzatılır mı? Kısa çalışma ödeneği hakkında merak edilenler haberimizde
Takip et
Kısa çalışma ödeneği zamlanacak mı? Hesaplara  ne kadar yatırılacak?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödeneği zamlı olarak verilme tarihi araştıran vatandaşlar yeni ücretleri sorguluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından ödeneklere ilişkin zam açıklaması beklerken gözler Resmi Gazete’de yayımlanacak zam kararında. Asgari ücretteki 500 TL’lik artışın ardından birçok destek ödeneğine de aynı oranda zam gelmişti. Aynı şekilde işsizlik ve Kısa Çalışma Ödeneği’ne de zam gelmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞINDAN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DE ETKİLENİR Mİ?

2020 yılının Mart ayından bu yana verilen Kısa Çalışma Ödeneği’nin hesaplanırken günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı alınarak hesaplandığını yukarıda
belirtmiştik. 2021 Asgari ücret zammı açıklandıktan sonra çalışan kişinin günlük brüt kazancı da artacağı için Kısa Çalışma Ödeneği’nin de artması bekleniyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BİTİŞ TARİHİ NEDİR?

2021’de Kısa Çalışma Ödeneği miktarı net olarak ne kadar olacak henüz belirlenmemişken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un son açıklaması ve Resmi Gazete’de yayımlanan son gelişmeye göre Kısa Çalışma Ödeneği 17 Ocak 2021’den itibaren iki ay daha uzatıldı. Kısa Çalışma Ödeneği alan vatandaşların Ocak ayının ilk haftasında yapılacak olan Kısa Çalışma Ödeneği’ni de 2020 asgari ücretine göre alacağı tahmin ediliyor. Asgari ücret zammı Ocak ayında açıklanacağı için, 2021 zamlı Kısa Çalışma Ödeneği ‘nin Şubat ayı itibari ile hesaplara yatacağı öngörülüyor.

Hesaplara yatacak! 4 bin 380 mi, 5 bin 365 lira mı ödenecek?

Milyonlarca kişi bekliyordu yeni düzenleme yapıldı ve belli oldu. Kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı kararıyla nakdi ücret desteğine, istihdama dönüş teşvikine ve artı istihdam teşvikine zam geldi. Ancak 3 milyon kişiyi ilgilendiren kısa çalışma ödeneği ile ilgili karar belli olmadı. Kısa çalışma ödeneği 2020 yılı boyunca tabanı 1.580 TL tavanı 4.380 TL olarak ödendi. Şimdi milyonlarca kişi zammın kısa çalışma ödeneğine de yansıyıp yansımayacağını merak ediyor. Yeni yılın zamlı ilk ilk ödenekleri de 5 Şubat’ta hesaplara yatacak. Zamlı ödeme yapılırsa en yüksek ücret 5 bin 365 lira olacak.

Ocak 2021 tarihi itibarı ile geçerli olacak asgari ücrete %21,56 oranında zam yapıldı. Cumhurbaşkanı kararıyla bu zam oranı nakdi ücret desteğine, istihdama dönüş teşvikine ve artı istihdam teşvikine yansıtıldı. İlgili karar Resmi Gazete’de yayımlanırken, bu artışla ücretsiz izne çıkarılan işçiler için ödenen nakdi ücret desteği günlük 39.24 TL’den 47.70 TL’ye yükseldi.

Ayın tamamında nakdi ücret desteğinde olan yani 30 gün bu kodla eksik gün bildirilen bir işçinin eline geçecek net tutar 1168 TL’den 1420 TL’ye yükseldi.

ŞUBAT ÖDEMELERİ ZAMLI TARİFEDEN YAPILACAK

Yeni yılın zamlı tutarları ocak ayıyla birlikte geçerli olacak.

Nakdi ücret desteğinde olan işçilerin ay içerisinde kaç gün nakdi ücret desteğinde oldukları işverenleri tarafından SGK sistemine bir sonraki ayın 3’üne kadar bildiriliyor. Ocak ayı içerisinde nakdi ücret desteğinde olacak işçilerin bildirimi şubat ayının 3’üne kadar yapılacak.

Destek ödemeleri işverenlerin bildirdikleri gün sayısı üzerinden hesaplanarak takvimde herhangi bir değişiklik olmaz ise şubat ayının 8’inden itibaren ödenecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE DURUM NE?

Kısa çalışma ödeneği uygulaması normalde üç aylık geçici bir programken, salgın süresince bütün işçilerin ve işyerlerinin yararlanması adına uygulanma süresi uzatılarak devam ettirildi.

25 Mart’ta hayata geçen kısa çalışma uygulaması, 29 Haziran’da Ağustos 2020’ye kadar, 30 Temmuz’da Eylül 2020’ye kadar, 30 Ağustos’ta Kasım 2020’ye, son kararla Aralık ayı başından Şubat sonuna kadar uzatıldı. Bu sayede Marttan itibaren kısa çalışmadan yararlanan işyerlerinde kısa çalışma ödenekleri süre sınırı olmaksızın ödendi ve ödenmeye devam ediyor.

Sürenin Cumhurbaşkanımızın kararıyla Haziran 2021 tarihine kadar uzatılması gündemde.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL HESAPLANIYOR?

Kısa çalışma ödeneği tutarı; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak belirleniyor. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemiyor.
Bu kapsamda, işçilerin çalışmadıkları günler için ödeme yapılıyor, tamamen faaliyetin durdurulması halinde yapılan ödemeler her halükarda üst sınır olan 4380,99 TL’yi aşamıyor.
Son 12 ay asgari ücret alanlar için kısa çalışma ödeneği brüt kazancın yüzde 60’ı. Yani günde 53, ayda 1593 lira. Binde 7,59 damga vergisi kesintisi sonrası asgari ücretlinin hesabına yatan net kısa çalışma ödeneği günde 52,60, ayda 1580 lira oluyor.

Kısa çalışma ödenekleri 2020 yılı boyunca tabanı 1.580 TL tavanı 4.380 TL olarak ödendi.

Ayın sonu gelmesine ve diğer tüm ödemelere yapılacak artışın belli olmasına rağmen kısa çalışma ödeneklerine zam yapılıp yapılmayacağıyla ilgili bir bilgi daha ortada yok.

Hal böyle olunca 2021 kısa çalışma ödeneği hesaplaması için E-devlet ekranından kontrolü sağladığımızda;

İŞKUR tarafından yapılacak ödeme miktarında herhangi bir artış gözükmüyor.

Yani ücretsiz izinde olana artış var, kısa çalışmada olana yok mu?

3 milyondan fazla çalışanı ilgilendiren bu durumla ilgili herhangi bir adım atılacak mı?

Hesaplama formülünü değiştirmek bu kadar zor mu?

Hadi artış oldu diyelim, 5 Şubat tarihine yetişecek mi?

2 hafta önce yazmış, milyonlarca GSS borçlusuna Cumhurbaşkanımız kayıtsız kalmaz demiştim. Öyle de oldu, yıl sonuna kadar sağlık provizyonları açıldı.

Yine son söz Cumhurbaşkanımızda; kısa çalışma ödeneği almaya devam eden milyonlarca vatandaşın gözü kulağı sizde…

ÖDEMELER 5 ŞUBAT’TA YAPILACAK

Yeni yılın zamlı ilk Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) ile işsizlik maaşı 5 Şubat’ta hesaplara yatacak. Ocak ayında asgari ücretteki yüzde 21.56’lık artışa paralel olarak Kısa Çalışma Ödeneği’ne de zam gelmesi gerekiyor. Böylece, en düşük aylık ödenek 1.765 liradan 2.146 liraya çıkacak. Tavan tutar ise 4.414 liradan 5.365 liraya yükselmesi gerekiyor.

Kısa çalışma ödeneği zamlanacak mı? Hesaplara  ne kadar yatırılacak?

IBAN ve PTT üzerinden

İşsizlik maaşı da ocak itibarıyla zamlandı. Buna göre; en düşük işsizlik maaşı brüt 1.177 liradan 1.431 liraya yükseldi. En yüksek işsizlik maaşı ise 2.354 liradan 2.861 liraya çıktı. İşsizlik maaşı en az 6 ay en çok 10 ay ödeniyor. İşsiz kalanın maaşında 2.861 lira tavan ücret. Ne olursa olsun bu rakam aşılamıyor. Ocak ayına ilişkin bu ödemeler, banka hesaplarına yatırılacak. IBAN bilgisi bulunmayan vatandaşlara da PTT üzerinden ödenecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Kısa Çalışma Ödeneği nedir araştıranlar için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kısa çalışma ödeneğini şu şekilde tanımlıyor:

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulama.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL HESAPLANIYOR?

Binlerce kişinin faydalandığı Kısa Çalışma Ödeneği’nin nasıl hesaplandığı işveren ve işçiler tarafından kontrol ediliyor. 26 Mart’tan bu yana binlerce kişi Kısa Çalışma Ödeneği almaya devam ediyor. Kısa Çalışma Ödeneği bitiş tarihi ile ilgili kesin bir süresinin belirtilmemesi ise vatandaşları Kısa Çalışma Ödeneği nasıl hesaplanıyor araştırmasına yönlendiriyor. Özellikle emeklilik süresini hesaplamak isteyen çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği emeklilik süresini kısaltıyor mu sorularıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi destek hattı ALO 170’ten yardım almaya çalışıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği hesaplanırken, çalışan kişinin 12 ay üzerinden prime esas kazancı dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak hesaplanıyor. Kısa Çalışma Ödeneği hesaplamasında dikkat edilen bir diğer hususta, Kısa Çalışma Ödeneği’nin aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçmemesi şartının koşulması. Bu şekilde hesaplanan ve başvuran iş yerlerinin işçilerine verilen Kısa Çalışma Ödeneği , işçilerin çalışmadıkları günler için ödeme olarak yapılıyor. Eğer iş yerinin tam olarak faaliyetinin durdurması söz konusu ise Kısa Çalışma Ödeneği üst sınır olan 4380,99 TL’yi aşamıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.