Kış lastiği kullananlar dikkat kazaya sebep olabilir!

Soğuk havaların ardından sıcakların başlamasıyla birlikte halen kış lastiğini çıkartmayan sürücüler için uzmanlardan uyarı geldi. Sıcak havalarda kış lastiklerinin kazaya sebep olabileceği belirtildi.
Takip et
Kış lastiği kullananlar dikkat kazaya sebep olabilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Havaların ısınmasıyla beraber kış lastikleri rafa kalkıyor, yazlık lastikler araçlara takılıyor. Lastikçilerdeki değişim mesaisi sürüyor. Lastiklerin değiştirilmesi kazalara yol açmamak için oldukça mühim.

Uzmanlar, henüz kış lastiklerini değiştirmeyen şoförleri uyarıyor. Çünkü kış lastiği ile yola çıkmak özellikle 20 derecenin üstündeki sıcak havalarda tehlikeli olabiliyor.

TRT’deki habere göre yazın kış lastiği kullanmak yakıt tüketimini artırıyor Kış lastiği kullanmak araçların yakıt tüketimini de artırıyor. Lastikçi Erdal Mutlu, konuyla alakalı şunları belirtti:

“Lastik 20 derece üzerinde, yumuşak olduğu için vakumları kapanma etkisi yapar bu da kabak etkisi yaratır, kızaklama yapar, kaza olur. Kış lastiklerinde yakıtın artmasının nedeni de kış lastiklerinin vakum yapması. Vakum yapınca ne olur, daha iyi tutar. Tutunca ne olur motora yük biner, motora yük binince ne olur yakıt artar.”

Uzmanlara göre kış lastiğini sıcak havada kullanmak lastik ömrünü de 1-2 ay kısaltabiliyor.

ETİKET DEĞİŞİMİ 1 MAYIS’TA YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ

Öte yandan lastik etiketlemeye yeni düzenleme getiren yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasının sonrasında, yeni etiket uygulaması 1 Mayıs 2021’den itibaren Avrupa Birliği ile eşzamanlı olarak yürürlüğe girmişti.

Yenilenen lastik etiketlerinde kategoriler ve seviyelendirmelerde sadeleşmeye gidildiğini vurgulayan Kurt, yeni etiketlerin üst bölümünde lastik kimlik bilgilerinin yer alacağını bildirdi.

Yeni etiketlerde tedarikçi ismi, ebat bilgisi, lastik tipi hakkında tespit edilmiş numerik kod, lastik türü gibi bilgiler etiketin üst kısmına eklendi. Lastik etiketinde yer verilen kare kod (QR kod) vasıtasıyla lastik bilgilerine erişim veriliyor.

Yakıt Verimliliği ve Islak Yol Tutuş Sınıfları A’dan (En yüksek) E’ye (En düşük) 5 seviyeye indirildi ve seviyelerin aralıkları değiştirildi. Dış Yuvarlanma Gürültüsü sınıfları sembolü değişti. Yeni biçimiyle alt sol köşede, dB cinsinden ölçülen değer olarak yer alıyor ve ses seviyesi (A-C aralığında) sınıflandırıldı.

Lastiğin zor kış şartlarında kullanılan bir lastik olup olmadığını gösteren ‘Kış Lastiği’ (içinde kar tanesi deseni olan üç zirveli dağ) Sembolü yahut lastiğin buzda yol tutuş lastiği olup olmadığını gösteren sembol eklendi.

C1 (Araba) ve C2 (Hafif Ticari Araç) kategorilerine ilave olarak C3 (otobüs, kamyon, tır) kategorisindeki lastikler için de etiketleme mecburi hale getirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.