Kırmızı etin kilosu 100 TL’yi buldu!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, artan kırmızı et fiyatlarını meclise taşıyarak soru önergesi verdi. Gürer'in bu girişimiyle kırmızı et fiyatları tekrar TBMM gündemine oturdu.

Et fiyatlarının devamlı arttığına dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu fiyat artışından besicilerin değil, aracıların kazandığını söyledi.  

Yem fiyatlarındaki artışın da önüne geçilemediğini vurgulayan CHP Milletvekili Gürer, “Et fiyatlan yükselirken üreticinin kazanamaması ve tüketicinin de fiyatlarda ki yükselişten mustarip olması bu vaziyetten en karlı çıkanın üretmeden kazanan, aracıların olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.  Yem fiyatları dolara bağlı yükselmesinin besicileri zor vaziyete düşürdüğünü söyleyen Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin şu soruları yanıtlamasını istedi: “Et fiyatlarının, etin bölümlerine göre kilosunun 100 TL’ye kadar çıkması normal midir? Bu bağlamda Et ve Süt Kurumu piyasaya et satışında bulunmakta mıdır, bulunmaktaysa piyasaya sattığı etin fiyatı ne kadardır? Yeterli sayıda hayvan varlığı olduğu ifade edildiği halde et fiyatlarının artmasının nedenleri nelerdir? Yem fiyatlarındaki aşırı artışa karşı bir tedbir alınması düşünülmekte midir?”

HAYVANCILIK ZORLAŞIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde hayvancılığın zor ve meşakkatli bir iş olduğunu söyleyerek Bakan Pakdemirli’nin cevabını beklediğini söyledi.

Alanda hayvancılık yapanların problemleri dinlendiğinde vaziyetin ne kadar ciddi olduğunun görüldüğünü ifade eden Gürer, “Ahırı, bakımı, çobanı, veterineri, hayvanın sağlığı ve beslenmesi ciddi bir emek gerektiriyor. Hayvanın hayatı devamlı takip ve özverili bir çalışma ile sağlanabiliyor. Sanayi yeminin ithal ürünlere bağlı olması sebebiyle dolara endeksli olarak fiyat artışı meydana geliyor. Yem olarak yonca, yemlik arpa, saman, küspe fiyatları geçen seneye göre katlayarak artış gösterdi. Kasap, hayvanın kilosunu 32-36 TL aralığında, karkas et olarak pazarlıyor. Sonra el değiştikçe ve farklı löp et bölümleri ile fiyat son tüketiciye ulaştığında katlanmış oluyor. Yüksek girdi maliyetleri ve pazarlama problemi etin maliyetini katlıyor. Burada piyasayı dengeleyecek olan iktidarın politikalarıdır. Girdi fiyatlarının kontrol edilmesi, pazarlamada düzenli akış ve son fiyatı dengelemek Bakanlığın görevidir. Et ve Süt Kurumu bu bağlamda piyasada daha etkili olabilmelidir. Besici mağduriyetini giderecek destekler sağlanmalıdır. Aksi takdirde bu sistem besiciye değil aracılara yaramaktadır. 2010 ile 2019 seneleri arası et ve canlı hayvan ithaline 8 milyar 290 milyon dolar ödenmiş olup buna karşın çözüm üretilemiyorsa bakanlık bu manada meydana gelen problemlere daha çözümcü bir planlama ile yaklaşarak çalışmalar yapıp, hayvancılıkta teşvik ve desteğini artırmalıdır. Bu bağlamda Bakanlığın probleme nasıl baktığını bir defa daha görme şansımız olacak. Bu ve benzeri sorularla; esasen TBMM’ye gelmeyen Bakanlara, ülkede meydana gelen problemleri verdiğimiz soru önergeleriyle yansıtıyoruz” diyerek konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı