adplus-dvertising

Kırmızı ete yeni zam geldi! Fiyat artışı en çok tüketiciyi vuracak…

Et ve Süt Kurumu Aralık başında yaptığı kırmızı et fiyat artışını bir defa daha tekrarladı. Karkas ete gelen zam tüketiciye daha yüksek şekilde yansıması bekleniyor.
Takip et
Kırmızı ete yeni zam geldi! Fiyat artışı en çok tüketiciyi vuracak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Et ve Süt Kurumu üreticiden aldığı karkas etin alım fiyatını artırdı. Büyükbaş hayvan etinde kiloda 10 lira ile 4 lira arasında değişen oranlarda zam yapan Et ve Süt Kurumu kuzu ve koyun etinde kiloda 10 lira zam yaparken keçi etinin fiyatını artırmadı.

Kırmızı ete yeni zam geldi! Fiyat artışı en çok tüketiciyi vuracak…

Son olarak 2021 Aralık ayı başında karkas et fiyatını artıran Et ve Süt Kurumu büyükbaş hayvan alımında birinci kalite, asgari karkas ağırlığı 190 kilo, asgari yüzde 57 ve üstü randımanı olan yerli tosunun karkasını kilosunu 50 liradan 60 liraya çıkardı. Aynı koşullara sahip ithal tosunun karkas fiyatı ise kilo başına 48 liradan 58 liraya çıkarıldı. Kalite ve randıman düştükçe fiyatlardaki artış oranı da düşüyor. Genel olarak fiyat artışı kilo başına 4 lira ile 10 lira arasında değişiyor.

Kuzu karkas ve koyunda 10 lira zamlandı

Küçükbaş hayvan etinin alımında da fiyatlar artırıldı. Aralık ayı başında kuzu karkasın kilosu 45 lira iken yapılan zam ile 55 liraya yükseltildi. Koyun etinin kilosu ise 35 liradan 45 liraya çıkarıldı. Keçi etinde ise fiyat artışı yapılmadı kilosu 25 liradan alınacak.

Serbest piyasada kuzu eti daha pahalı

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin kombinalar ve kesimhanelerden aldığı ve son olarak 6 Ocak’ta yayınladığı fiyat tablosunda Et ve Süt Kurumu’nun fiyatları hariç tutulduğunda dana bıçak yağsız etin kilosu yaklaşık 59 lira 94 kuruş. Önceki aya göre yüzde 5 oranında düşüş kaydetti. Senelik olarak ise yüzde 64 oranında artış olduğu ifade ediliyor. Kuzu bıçak yağsız etin kilosu ise yaklaşık 69 lira 38 kuruş. Geçen aya göre yüzde 6 son 1 senede ise yüzde 35,9 artış görülüyor.

Kırmızı ete yeni zam geldi! Fiyat artışı en çok tüketiciyi vuracak…

Et ve Süt Kurumu’nun fiyatları yaklaşık dahil edildiğinde dana etinde yaklaşık fiyat 57 lira 98 kuruşa düşerken, kuzu etinin kilosu 62 lira 86 kuruşa geriliyor. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin yayınladığı bu fiyatlar peşin ve yüzde 2 fire hariç olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Et ve Süt Konseyi kuzu etini dana etine göre daha ucuz alırken, serbest piyasada kuzu eti dana dan daha yüksek fiyata satılıyor.

Tüketiciye daha yüksek yansıyacak

Büyükbaş ve küçükbaş karkas ette yapılan fiyat artışı tüketiciye daha yüksek oranlarda yansıması bekleniyor.

Fiyat artışına karşın maliyetlerin altında

Besiciler uzun bir süredir yem maliyetlerindeki yüksek artışa karşın kırmızı et fiyatının üreticide aynı oranda artmadığına dikkat çekiyor. Besiciler, Et ve Süt Kurumu’nun açıkladığı yeni fiyatın da maliyetin altında kaldığını dana karkas etin maliyetinin 70 liranın üstünde olduğunu ileri sürüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.