Kırgızistan ve Tacikistan arasında başlayan savaşta ölü sayısı artıyor!

Kırgızistan ve Tacikistan halkı arasında taş ve sopalarla başlayan olaylara ordu müdahale edince silahlı çatışmalar çıkmıştı. Bölgede tansiyon halen daha düşmüş değil. Su kaynakları yüzünden başlayan çatışma iki ülkeyi savaşın eşiğine getirirken bölgede her geçen gün can kaybı artıyor.
Takip et
Kırgızistan ve Tacikistan arasında başlayan savaşta ölü sayısı artıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kırgızistanlı sağlık yetkilileri, çatışmada Kırgız tarafından 1’i çocuk 3’ü asker 34 kişinin yaşamını yitirdiğini, 139 kişinin de yaralandığını açıklamıştı. Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada, çatışmalarda 4 yaşındaki bir çocuğun yaşamını yitirdiği aktarıldı. Öte Yandan sınırdaki ateşe verilen Kırgız köyündeki bir evde bir kişinin cesedine ulaşılması neticesi Kırgızistan tarafından yaşamını yitirenlerin sayısı 36’ya, yaralananların sayısı ise 149’a yükseldi.

Öte yandan Kırgızistan Acil Vaziyetler Bakanlığı, çatışmalarda sınırdaki Kırgız köylerinde 107 ev, 2 okul, 1 sağlık merkezi, 1 çocuk bahçesi, 4 market, 4 sosyal tesis, 10 benzin istasyonu ve öbür yerel idari binaların yakıldığını açıkladı. Tacikistan Acil Vaziyetler Komitesi de, çatışmalarda Tacik köylerinde 14 evin zarar gördüğünü duyurdu.

SINIR BÖLGELERİNDE VAZIYET İSTİKRARLI

Kırgızistan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, polislerin sınır köylerinde güvenlik önlemlerini kuvvetlendirdiği kaydedildi. Öte yandan çatışmalar esnasında sınır köylerinden tahliye edilen Kırgız vatandaşlarının evlerine dönmeye başladığı bildirildi. Yerel haber kaynaklarına göre, evlerine dönen vatandaşlar, evlerinin tamamen yakıldığını, yağmalandığını belirtti. Kırgız yetkililer, zarar gören evlerin devlet tarafından tekrardan yapılacağını açıkladı.

SINIRDAN ASKERLER ÇEKİLDİ

Kırgızistan-Tacikistan arasındaki münakaşalı sınır bölgesinde dağıtım şebekesinin kontrol edilmesi esnasında çıkan çatışmaların sonrasında Bişkek ve Duşanbe yönetimleri, sınır bölgesinden askerlerini çekti. Kırgızistan Devlet Sınır Muhafız Servisi’nden yapılan açıklamada, “Taraflar, sınır bölgesindeki ek güçleri geri çekme işlemlerini tamamladı” dendi.

TAŞ ATMAYLA BAŞLAYAN ‘SU’ KAVGASI

Öte yandan, Kırgızistan-Tacikistan sınırında bulunan “Golovnoy” isimli su dağıtım şebekesini kontrol etme konusunda 28 Nisan’da meydana gelen gerginlik, 29 Nisan’da iki ülke halkının birbirini taşlamasıyla devam etmiş, iki ülke sınır birliklerinin devreye girmesiyle çatışmaya dönüşmüştü. Ortalama 10 saat süren çatışmalarda 38 Kırgız vatandaşı yaşamını yitirmiş, 134 kişi yaralanmış ve çok sayıda ev, kamu binası ile iş yeri zarar görmüştü. Tacikistan tarafında ise 8 Tacik vatandaşı hayatını kaybetmiş, 90’dan fazla kişi yaralanmıştı. Kırgızistan’daki Batken bölgesinde Kırgız-Tacik sınırında silahlı çatışmada ölenlerin anısına 1-2 Mayıs’ta “ulusal yas” ilan edilmişti.

İki ülke yetkilileri, yaptıkları görüşmelerin neticesinde 1 Mayıs’ta yerel saatle 20.00’da ateşkes uygulanmasında ve her iki ülke askerlerinin sınırdan çekilmesinde anlaşmaya varılmış, çatışma gece 00.00 sıralarında durdurulmuştu. Fakat Kırgız yetkililer, bugün 12.45 itibarıyla sınırda tansiyonun tekrardan yükseldiğini, Tacikistan askerlerinin Kırgız köylerine ateş açtığını açıklamıştı.

Tacikistan’ın ateşkesi ihlal etmesi üstüne bugün iki ülke Ulusal Güvenlik Komite başkanları gerçekleştirdikleri görüşmede bir defa daha çatışmaların durdurulması ve her iki ülke askerlerinin sınırdan çekilmesinde uzlaşmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.