Kiralardaki fahiş fiyat artışı öğrenci yurtlarını da vurdu!

Fahiş kira artışları tepkilere neden olurken üniversitelerin açılmasıyla beraber bazı özel yurtlar da ücretlerine yüzde 100’e varan zam yaptı.
Takip et
Kiralardaki fahiş fiyat artışı öğrenci yurtlarını da vurdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gittikleri kentlerde kalacak yer bulmakta zorlanan öğrenciler için bir alternatif olan özel yurtlara da fırsatçılık sıçradı. Çeşitli bahanelerle fiyatları yüzde 100’ün üstünde artırılan yurtlar, yeni fiyatlarıyla artık öğrenciler için ulaşılabilir olmaktan uzaklaştı.

4 BİN LİRAYA KADAR ODA VAR

Ev sahiplerinin, geçtiğimiz 2020 senesine oranla ev kiralarına yüzde 70’i bulan zam yapması ve emlakçıların yüksek komisyon istekleri, üniversite öğrenimi için ailelerinden ayrılacak olan öğrencileri mağdur etti. Devlet yurtlarında kalmaya hak kazanamayan, yüksek artışlar sebebiyle de ev kiralayamayan öğrenciler özel yurtlara yöneldi. Özel yurtların kapısını çalan öğrenciler ve aileler fiyatları işitince büyük bir şok yaşadı. Kiralık ev fiyatlarında olduğu gibi 1.5 sene öncesine göre yurt ücretlerinde belirli yerlerde yüzde 100’e yaklaşan artış yaşandı. En düşük yurt ücretinin aylık bin 250 lira olduğu İstanbul’da bu fiyatlar yurdun konumu, odanın büyüklüğü ve yatak sayısına göre 4 bin liraya kadar çıkıyor.

6 KİŞİLİK ODA SENELIK 15 BİN LİRA

İstanbul’daki özel yurt ücretleri yurdun konumu, ulaşım güzergahlarına yakınlığı, oda sayısı, olanakları ve üniversiteye yakınlık ve uzaklığına göre değişkenlik gösteriyor. Tek, 2, 3, 4, 5 ve 6 kişilik odaların bulunduğu İstanbul’daki özel yurtlarda 2019-2020 eğitim öğretim senesinde tek kişilik oda fiyatları senelik 13 bin liradan başlarken, şuanda bu fiyat 25 bin liranın üstüne çıktı. 2 kişilik oda fiyatı senelik 12 bin lira iken şu an 22 bin 500 lira. 3 kişilik odalar senelik 11 bin liradan başlarken, şuanda bu fiyat 19 bin liraya çıktı. Yıllığı 9 bin lira olan 4 kişilik oda fiyatı 18 bin liraya, 7 bin lira olan 5 kişilik odalar ise 17 bin liraya yükseldi. Senelik fiyatı 6 bin lira olan 6 kişilik oda fiyatları ise 15 bin liraya kadar yükseldi.

PANSİYON VE APARTLAR DA AYNI

Özel yurt ücretleri 10 ay üstünden tespit edilirken, özel yurtlar öğrencilerden odanın vaziyeti ve yatak sayısına göre depozito ücreti de talep ediyor. 6 kişilik oda için bin 500 liradan başlayan depozito ücreti tek kişilik odalar için 2 bin 500 liraya kadar yükseliyor. Özel yurtlardaki fahiş fiyat uygulaması yüzünden özel yurtlara gidemeyen öğrenciler pansiyon ve apart dairelere yöneldi. Fakat özel yurtlarda yaşanan fiyat artışı pansiyon ve apart dairelere de yansıdı. Şirinevler’de bulunan erkek öğrenci pansiyonunda 2019-2020 senesinde tek kişilik oda fiyatı aylık 900 lira iken, şuanda bin 500 liraya yükseldi. 700 lira olan çift kişilik oda fiyatı da bin 270 liraya çıktı.

FİYATLAR ENFLASYONU KATLADI

Özel yurt ücretlerinde yaşanan yüksek artış tıpkı konut ve kira fiyatlarında meydana gelen artış gibi enflasyona bağlanıyor. 2019’da yüzde 15,18 olan enflasyon 2020 senesinde yüzde 12,28 seviyesine indi. 2021 senesinde içinde bulunduğumuz ay itibarıyla senelik enflasyon ise yüzde 19,25 olarak açıklandı. Enflasyon oranı geçtiğimiz seneye oranla yüzde 5 artarken özel yurt ücretlerinde artış neredeyse yüzde 100’e yaklaştı. Bazı özel yurtlarda geçmiş senelerde senelik fiyatın içinde bulunan kahvaltı da 2021-2022 eğitim öğretim senesinde kaldırıldı. Yalnızca yüksek ücretli lüks özel yurtlarda verilen kahvaltı, çoğu yurtta artık verilmiyor. Özel yurtlarda kahvaltının da verilmeyecek olması öğrencileri düşündürmeye başladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.