Kıraç’tan Orhan Pamuk’a Ağır Eleştiri

Şarkıcı Kıraç'a göre, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk Türkçe'yi yanlış kullanıyor.

Posta gazetesinden Oya Çınar’a konuşan şarkıcı Kıraç, Orhan Pamuk hakkında çok sert sözler söyledi. Kıraç, Orhan Pamuk’u seven insanları da eleştirerek, ‘Kendi ülkesine tepeden bakan, ukala, tuhaf insanlar’ olarak nitelendirdi ve kendisinin bu kesimden rahatsız olduğunu belirtti.


Orhan Pamuk’un kitaplarına göz gezdirdiğini söyleyen Kıraç, kitapların hiçbir işe yaramadığını öne sürdü ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orahn Pamuk’un Türkçe’yi yanlış kullandığını iddia etti. Gazeteci Oya Çınar’ın ‘Orhan Pamuk’un romanlarını okudunuz mu?” sorusunu “Şöyle bir baktım ve hiçbir işe yaramadığını hemen anladım.” dedi. Orhan Pamuk’un attığını söyleyen Kıraç, “Ben zırva deyince çok üzülüyorlar. Bir kere Türkçeyi yanlış kullanıyor zaten. İfade biçimi yanlış. Bozuk cümleler.” ifadelerine yer verdi.

KIRAÇ KİTABIN İNGİLİZCE YAZILMASINI ANLAMSIZ BULDU

Toplumun kültürünün ve normlarının yer aldığı bir kitabın, farklı dillerde basılarak kendi toplumunu farklı ülkelerde anlatma durumunu da tam olarak anlayamayan Kıraç, Orhan Pamuk’un kitabını İngilizce yazdığı için eleştirdi ve bu konu üzerine gelen “Dünya çapında bir yazarın daha çok insana ulaşmak istemesi ya da başka bir sebeple İngilizce yazması sizi niye rahatsız ediyor?” sorusuna da, “O kadar anlamsız ki bu… Romandan bahsediyoruz. Tamamen kendi kültüründen yola çıktığın, kendi mevcudundan bahsettiğin bir sanat eseri. Ve sen oturup bunu önce İngilizce yazıyorsun. İmkansız, olamaz! Salakça bu.” cevabını verdi.


'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı