Kira gelir vergisi beyanı için son tarih 31 Mart

Kira geliri olan vatandaşların beyanda bulunabilmeleri için son tarih 31 Mart Çarşamba. Kira geliri elde eden vatandaşların bu tarihe kadar bağlı oldukları vergi daireleri yada e-devlet üzerinden beyan verme zorunluluğu bulunuyor.
Takip et
Kira gelir vergisi beyanı için son tarih 31 Mart
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gelir İdaresi Başkanlığı Şubat 2021 verilerine göre, ülkemizde 2 milyon 49 bin gayrimenkul sermaye iradı mükellef sayısı bulunuyor. 2020 senesine ilişkin senelik gelir vergisi beyannamesinin verilmesi ve ilk taksit ödemesinde süre 31 Mart Çarşamba günü doluyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “2020 senesinde tahsil ettikleri kira bedeli konutlarda 6 bin 600 TL, işyerlerinde ise 49 bin TL ve üstünde olan mükelleflerin 31 Mart tarihine kadar beyannamelerini vermeleri ve ilk taksit ödemelerini yapmaları gerekiyor. Konutlardan elde edilen kira gelirleri süresinde beyan edilmediği ya da eksik beyan edildiği idarece belirlenir ise, bu istisnadan yararlanılamıyor” şeklinde konuştu.

“Gerçek gider taktiği daha avantajlı olabilir”

Gerçek giderde birçok giderin vergiden düşülebildiğini söyleyen Özelmacıklı “Örneğin kiraya veren tarafından kiraya verilen gayrimenkul için ödenen idare, tadilat, onarım, sigorta giderleri, kiraya verilen taşınmaz için kredi çekildi ise harcanan borçların faiz giderleri, konut olarak kiraya verilen bir tane gayrimenkulün iktisap senesinden itibaren 5 sene süre ile iktisap bedelinin yüzde 5’i hatta sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konut yahut lojmanların kira bedeli gerçek giderde düşülebilen kalemler arasında yer alıyor. Öte Yandan senelik beyannameye dahil edilen gelirlerden düşülebilen eğitim, sağlık, sponsorluk, bağış ve yardımlar gibi birçok da indirim söz konusu olabiliyor. Götürü gider taktiği seçildiği takdirde ise istisna sonrası yalnızca yüzde 15 tutar indirilebiliyor” diyerek konuştu.

“Gayrimenkulleri elden çıkartanlar dikkat”

Gayrimenkullerini 2020 senesi içinde ticari kazanç dışında satanların da bu tarihe kadar değer artış kazanç beyanlarını vermesi gerektiğini söyleyen Özelmacıklı “Gerçek kişilerin bir bedel karşılığında edindikleri gayrimenkullerin iktisap tarihinden başlayarak beş sene içinde elden çıkarılması halinde elde edilen kazançlar da gelir vergisine tabi oluyor. Gayrimenkullerin elden çıkartılmasından doğan değer artışı kazancının 2020 takvim senesi için 18 bin TL’si gelir vergisinden istisna kabul ediliyor. Eğer daha çok ise yüzde 15’den yüzde 40’a kadar kademeli olarak vergilendiriliyor” şeklinde konuştu.

“Hazır beyan sistemi ile internetten verilebilir”

Özelmacıklı “Hazır beyan sistemi, mükelleflerin beyannamelerinin Gelir İdaresi Bakanlığı tarafından hazırlandığı ve internet ortamında kişilerin onayına sunulan sistem altyapısıdır. Sistemde eksik ya da hatalı olan bilgiler düzeltilebilir ve düzeltilmiş biçimiyle onaya gönderilebilir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.