Kira beyanı verecek ev sahipleri dikkat! Kira beyanı nasıl verilir?

Geçen seneki kira geliri için verilecek gelir vergisi beyannameleri üstünden hesaplanan verginin ilk taksitinin 31 Mart’a kadar ödenmesi önem taşıyor. Elde edilen konut kira geliri 2020 senesi için tespit edilen istisna tutarı olan 6 bin 600 lirayı aşmayanların beyanname vermesine gerek olmayacak.
Takip et
Kira beyanı verecek ev sahipleri dikkat! Kira beyanı nasıl verilir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçen sene elde ettiği konut kira geliri, 2020 senesi için tespit edilen 6 bin 600 liralık istisna tutarını aşanların, beyannamelerini ay sonuna kadar vermesi gerekiyor.

muhabirinin edindiği bilgiye göre, kira geliri elde eden mükellefler için 2020 senesine ait gelir vergisi beyannamelerini verme dönemi devam ediyor.
Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre, ülkede geçen sene sonu itibarıyla 2 milyon 56 bin gayrimenkul sermaye iradı mükellefi bulunuyor.

Bu mükelleflerin, 2020 senesinde elde edilen kira gelirine ilişkin senelik gelir vergisi beyannamelerini 31 Mart’a kadar idareye ulaştırması gerekiyor.

Beyannameler, Hazır Beyan Sistemi üstünden gönderilebilecek. Sisteme, Başkanlığın internet sitesi “www.gib.gov.tr” üstünden 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor.
İkametgahın bulunduğu yerdeki vergi dairesine kağıt ortamında beyanname verilebilecek. Mali müşavirler üstünden de e-Beyanname Sistemi’nden kira geliri beyan edilebilecek.

İKİ TAKSİTTE ÖDENECEK

2020 senesinde elde edilen kira gelirine ilişkin verilecek senelik gelir vergisi beyannameleri üstünden hesaplanan gelir vergisi, bu senenin mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenecek. Birinci taksitin, damga vergisiyle beraber 31 Mart’a, ikinci taksitin ise 31 Temmuz’un resmi tatile rastlaması sebebiyle 2 Ağustos’a kadar ödenmesi gerekiyor. Vergi, anlaşmalı bankalar ve bütün vergi dairelerinden ödenebiliyor. Ödenecek gelir vergisi, İnteraktif Vergi Dairesinin “Hesaplamalar” bölümünden faydalanılarak öğrenilebiliyor.

Kira gelirleri için hangi mükelleflerin beyanname vereceği de tespit edildi. Buna göre, beyana tabi geliri yalnızca gayrimenkul sermaye iradından ibaret mükelleflerden, bir takvim senesi içinde elde ettiği konut kira geliri 2020 senesi için tespit edilen istisna tutarı olan 6 bin 600 lirayı aşanlar beyanname verecek. Konut kira geliri elde eden kişilerin, senelik olarak belirlenen istisna tutarının altında kira geliri çıkması halinde, bu gelirleri için beyanname vermesine gerek bulunmuyor.
İş yeri kira gelirleri üstünden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2020 senesi için 49 bin lira) aşanların da beyanname vermesi gerekiyor.

Bir takvim senesi içinde mal ve hakların kiralanmasından elde edilen gelirlerden kesinti ve istisna uygulamasına konu olmayan ve tutarı 2020 için 2 bin 600 liralık beyanname verme sınırını aşanlar da senelik beyanname verecekler arasında yer alıyor.

İstisna tutarının üstünde konut kira geliri elde edilmesi halinde, senelik beyanname ile beyan edilen kira gelirinden istisna tutarının düşülmesi gerekiyor.
Konut ve iş yeri gelirinin beraber elde edilip beyanı halinde, istisna yalnızca konut kira gelirine uygulanacak.

Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde, elde edilen kira gelirinin vergilendirilmesinde her bir ortak için 6 bin 600 liralık istisna ayrı ayrı uygulanacak.
İstisna, bir mükellefin birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi halinde, kira gelirlerinin toplamına bir kez uygulanacak.

Konutlardan elde edilen kira gelirleri süresinde beyan edilmez ya da eksik beyan edilirse, 2020 senesi için tespit edilen 6 bin 600 liralık istisnadan yararlanılamayacak. İdarece herhangi bir tespitte bulunulmadan düzeltme yapılması halinde, söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.