adplus-dvertising

Kira artışları için harekete geçildi

Hükümet, kiralardaki artışların sonrasında hem kiracıları hem de ev sahiplerini koruyan düzenleme için harekete geçti.
Takip et
Kira artışları için harekete geçildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artışları konusunda düzenleme için çalışma başlattı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle alakalı adım atabiliriz” şeklinde konuştu.
Son zamanlarda kiralardaki artışların sonrasında ev sahiplerinin düşük kira ödeyen kiracılarını evden çıkmaya zorlayarak konutlarını yüksek bedelden kiraya verdikleri belirlendi. Konut sahiplerinin kiracıları evden çıkartmak için icra yoluyla ihtarname gönderdikleri tespit edildi.

Kira artışları için harekete geçildi

3 Bakanlık çalışma başlattı”

Kiralardaki artışlar ve ev sahiplerinin kiracıları çeşitli bahaneler ile evden çıkartmasını engellemek için hükümet harekete geçti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile alakalı yasal çalışma başlattı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldığı bir televizyon programında bu çalışmayı doğrulayarak, “Bizim, Borçlar Yasası’nda aslında kiracıları, kiralayanı koruyan mühim hükümler var. Kötü niyetli bir biçimde bu konuda hareket edilmemiş olsa bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor. Mühim olan burada kanunun tanıdığı bu olanakları kullanmaktan geçiyor. Fakat son dönemlerde Türkiye’de de görüyoruz, haberlerde de pek çok yerde özellikle büyükşehirler daha fazla yoğun olmak üzere bu konularda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var. Bu konu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın aslında konusu. Onlar bu konuda bir çalışma yapıyorlar, Maliye Bakanı’yla ile birlikte. Adalet Bakanlığı olarak da biz de bu çalışmalara katkı veriyoruz. Henüz çalışma bitmiş değil, sürüyor. Ortada bir mesele var, bu meseleye de durum ediliyor, bununla alakalı bir çalışma yürüyor. Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama kanun, bu noktada asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor, burada haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan pek çok hükümler var. Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle alakalı adım atabiliriz” diyerek konuştu.

Kira artışları için harekete geçildi
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.