adplus-dvertising

Kira artışında tavan fiyat uygulaması masada!

Son dakika haberi: Kira fiyatlarında meydana gelen büyük artış sonrası hükümet devreye giriyor. Özellikle son aylarda tırmanışa geçen kira fiyatları yüzünden vatandaşlar sıkıntılar yaşarken, 3 bakanlık devreye girdi. Serbest piyasadaki kiralık ev fiyatlarına müdahale etmek için kolları sıvayan hükümetin masadaki ilk seçeneği tavan fiyat uygulaması. İşte gündemdeki yeni kira düzenlemesiyle alakalı ayrıntılar…
Takip et
Kira artışında tavan fiyat uygulaması masada!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika: Kira fiyatlarındaki yükseliş bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hayatı olumsuz etkiliyor. Özellikle koronavirüs sonrası oluşan ortam ve yükselen döviz fiyatları sonrası ev kiraları aldı başını gitti. Son 1 senede kiralara 2-3 kat zam geldi. Vatandaşın yaşadığı sıkıntıya çözüm arayan hükümet, kiralarda düzenleme için harekete geçiyor.

Kira artışında tavan fiyat uygulaması masada!

EV KİRALARINDA TAVAN FİYAT GÜNDEMDE

Sabah’ta yer verilen habere göre; Türkiye gayrimenkul sektörü ve vatandaşın da gündeminde kiralar var. Hükümet konutta arz sıkıntısı nedeniyle son zamanda artan ev kiraları konusunda çalışmalara başladı. 3 bakanlık devreye girerek tavan fiyat dahil birçok uygulama üstünde çalışıyor.

Kira artışında tavan fiyat uygulaması masada!

ÜÇ BAKANLIK DEVREDE

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konu ile alakalı güzel bir gelişme üstünde çalıştıklarını duyurmuştu. Bakan Kurum, “Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz. Bu noktada kira üstüne de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. Öte Yandan vatandaşlarımızın daha uygun koşullarda konut alabilmesine imkân temin etmek maksadıyla belediyelerimizle beraber bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır” biçiminde açıklamıştı.

Kira artışında tavan fiyat uygulaması masada!

Kira artışında tavan fiyat uygulaması masada!

KİRALAR HER YERDE UÇTU

Dünyada 2021 senesinde İngiliz araştırma şirketi Knight Frank’e göre, ev fiyatlarının en fazla Türkiye’de değerlendiğini söyleyen Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, “Avrupa ortalamasının 4 katına yakın bir değerlenmeden bahsediyorum. Global enflasyon ile beraber elbette kira fiyatlarında da artış, hem Türkiye’de hem globalde devam etti. Bu Türkiye’nin de özellikle Avrupa’nın da alışık olmadığı hızla yükseliş demek. Örneğin İrlanda gibi ülkelerde kira artışı yüzde 25’i buldu. Hollanda gibi ülkelerde tavan fiyat uygulaması münakaşaya açıldı. Bütün dünyadaki bu gelişmeleri istikrarlı ve akılcı ekonomi politikaları İle geride bırakabiliriz. Bu Şekilde olacağını umuyorum” diyerek konuştu.

ABD’DE RANZA RANZA KİRALAMA BAŞLADI

Türkiye’de olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde ev kiraları yükselmeye devam ediyor. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde kiralar nisanda rekor seviyeye tırmandı.

Kira artışında tavan fiyat uygulaması masada!

Bir sene öncesine göre yaklaşık kira artışı yüzde 17 seviyelerinde seyrediyorken, Miami gibi eyaletlerde bu oran yüzde 52’yi buluyor. ABD’de San Francisco’da kiralar aşırı artınca sıradışı çözümler gün yüzüne çıktı.

Kira artışında tavan fiyat uygulaması masada!

Brownstone Shared Housing isimli paylaşımlı konut girişimi, ufak ranza bölmelerini aylık 800 dolara kiralıyor. Bölmeler sayesinde üç odalı bir evde 14 kişi kalabiliyor. İngiltere’de son 5 senede en hızlı kira artışı meydana geliyor. Ülkede kiracılar tahliyelere maruz kalıyor.

EV SAHİPLERİNE “60 GÜN” DÜZENLEMESİ

Bütün dünyada meydana gelen kira krizi nedeniyle birçok ülkede kiralarla alakalı düzenlemeler yapılıyor. Örneğin Napoli Belediyesi, ev sahiplerinden yüksek kira artışlarını daha çok ihbar etmelerini istiyor.

Kira artışında tavan fiyat uygulaması masada!

Belediye Meclisi, kiranın yüzde 5’ten fazla artması vaziyetinde ev sahiplerinin kiracılara 60 gün önceden haber vermelerini gerektiren yönetmeliği onayladı.

Amsterdam Belediye Meclisi, konut sıkıntısı meydana gelen şehirde, yüksek kira beklentisi ya da uzun süren tadilatlar sebebiyle evlerin boş kalmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.