adplus-dvertising

Kimlik ve adres verilerinin sızdırıldığına dair haberler çıkmıştı! Nüfus Müdürlüğü’nden açıklama geldi

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden (MERNİS) kimlik ve adres verilerinin sızdırıldığına dair haberlerine ilişkin, “Verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zafiyetin olmadığı belirlenmiştir” açıklamasında bulundu.
Takip et
Kimlik ve adres verilerinin sızdırıldığına dair haberler çıkmıştı! Nüfus Müdürlüğü’nden açıklama geldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden (MERNİS) kimlik ve adres verilerinin sızdırıldığı haberlerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “12.04.2022 tarihinde bazı sosyal medya hesapları üstünde yapılan paylaşımlarda “e-Devlet’ verilerinin sızmış olduğu, sızan veriler arasında kimlik fotoğraflarının ve güncel adreslerinde var olduğu” ifadeleri sebebiyle açıklaması yapılması gerekliliği hasıl olduğu söylendi.

Merkezi Nüfus idaresi sistemi (MERNİS) intranet (kapalı devre) çalışan, internet ortamına kapalı bir sistem olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Emniyet Teşkilatımız Siber İstihbarat birimlerince 3 ay önce yapılan operasyonlarının değerlendirilmesinde; bu tür paylaşımların bir oltalama ve dolandırıcılık taktiği olduğu aynı konuların tekrardan gündeme getirilerek devlet büyüklerimize ait fotoğraf ve kişisel bilgilerin görüntü düzenleyici programlar vasıtasıyla çipli kimlik kartına yerleştirilip paylaşılmak suretiyle bir sızıntı olduğu görüntüsü verilmeye çalışıldığı görülmektedir. Merkezi Nüfus idaresi sistemi (MERNİS) intranet (kapalı devre) çalışan, internet ortamına kapalı bir sistemdir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan MERNİS’in de içinde bulunduğu bütün sistemler için her sene devamlı ve düzenli olarak bağımsız farklı şirketlere sızma testi yaptırılmaktadır. Yapılan testler neticesinde NVİGM’nin güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğu raporlanmış öte yandan verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zafiyetin olmadığı belirlenmiştir.”

Açıklamada, NVİGM veri tabanlarında fotoğraflı çipli kimlik kartı görselleri de yer almadığı vurgulandı.
Esassız haberleri yayan kişi ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağının ifade edildiği açıklamada, “Devletin kurumlarına karşı güveni zedelemeye yönelik ve vatandaşlarımızı paniğe sevk eden bu tür esassız haberleri yayan kişi kişiler hakkında bakanlığımız hukuk hizmetleri genel müdürlüğü tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır” dendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.