Kimler doğalgaz desteği alabilir belli oldu! Ayrıntılar…

Son dakika haberine göre ihtiyaç sahiplerinin merakla beklediği yakacak doğalgaz desteğinin ne kadar olacağıyla alakalı açıklamalar geldi. Doğrudan destek hesaplarına yatırılacak tutardan 4 milyon hane halkı faydalanacak. Aile ve Sosyal hizmetler Bakanı Derya Yanık senede iki taksit halinde yapılacak desteğin 450-1150 lira arasında olacağını belirtti. İşte son dakika doğalgaz desteğinde yeni ayrıntılar…
Takip et
Kimler doğalgaz desteği alabilir belli oldu! Ayrıntılar…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika yapılan açıklamada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, doğal gaz yardımının ayrıntılarını duyurdu. Hane başına senelik 450-1150 TL arası destek sağlanacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, doğal gaz yardımları kapsamında hane başına senelik 450 – 1150 TL arası bir destek sağlayacaklarını söyleyerek, “Bu ödemeleri mart ve ekim aylarında iki eşit taksitte yapacağız. Hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Yıllık 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Yanık, bir kaç gün önce ısınma yardımına doğal gaz yardımının da ekleneceğini açıklayarak, doğal gaz desteğinde müracaatların şubatın ikinci yarısından itibaren, ödemelerin ise martın ikinci haftasından sonra başlayacağı bilgisi vermişti. Bir grup muhabirle bir araya gelen Yanık, doğal gaz desteğinin ayrıntılarını açıkladı.
Yanık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile çalışmalarda sona gelindiğini belirterek, “Isıl haritaya göre değişen biçimde hane başına ödeme yapacağımızı ifade etmiştim. Buna göre hane başına senelik 450 lirayla 1150 lira arası bir destek sağlayacağız. Bu ödemeleri, mart ve ekim aylarında iki eşit taksitte yapacağız. Burada hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Kömürün iki katından fazla bir hane sayısı bu. Yıllık 3 milyar liralık bir destek öngörüyoruz” diyerek konuştu.

NAFAKA DÜZENLEMESİNDE SON VAZIYET NE?

Yanık, gündemde yerini koruyan nafaka düzenlemesine ilişkin henüz verilmiş bir kararın olmadığını aktararak, “Biz, aile, diğer tarafta özelde de kadının sosyal, siyasal, ekonomik haklarını, statüsünü çalışan, kişi haklarını takip eden, geliştirmeye uğraşan bir bakanlığız. Bu denge ve tüm içerisinde ne ailenin zarar göreceği ne de kadınların edindikleri müktesep haklarını kaybedecekleri, yeni bir düzenlemeye kapı aralamayız” ifadelerini kullandı.

DOĞALGAZ DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULACAK?

Doğal gaz desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşlar, e-Devlet üstünden yahut Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üstünden müracaatta bulunabilecek. Yardımlar, hak sahipliği alan kişinin PTT kartına destek ödemesini olarak yatırılacak. Kişi faturasını götürerek, PTT’deki hakkıyla ödemesini geri alabilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.