Kim Jong-un’un kız kardeşi Biden’ı tehdit etti!

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin birden fazla diplomatik kanal üstünden Şubat ayından beri Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a ve Pyongyang yönetimiyle temas kurmaya çalıştığı fakat Kuzey Kore’nin Biden’ı görmezden geldiği iddiası dünya gündemine bomba gibi düşmüştü. Bugün gelen yeni son dakika haberine göre Kim Jong-un’un kızkardeşinden ABD’ye yöneltilen tehdit bir defa daha ortalığı karıştıracağa benziyor.
Takip et
Kim Jong-un’un kız kardeşi Biden’ı tehdit etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD – Kuzey Kore arasında 2021’in ilk krizi patlak verdi. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin birden fazla diplomatik kanal üstünden Şubat ayından beri Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a ve Pyongyang yönetimiyle temas kurmaya çalıştığı fakat Kuzey Kore’nin Biden’ı görmezden geldiği iddiası dünya gündemine bomba düştükten sonra, ülkenin gelecekteki lideri olarak görülen ve ağabeyinin gölgesinde dış politika konusunda ilişkilerde oldukça etkili olduğu kulislerde konuşulan ‘kız kardeş’ Kim Yo-jong’dan zehir zemberek açıklamalar geldi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un yönetimde etkin adlardan biri olarak görülen kız kardeşi, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kore politikasını ortaya koymaya hazırlandığı bir dönemde ABD’ye “bela çıkartmama” uyarısında bulundu.

Kim Yo-jong devlet medyasında yayımlanan açıklamasında, ABD ve Güney Kore’yi ortak askeri tatbikatları sebebiyle eleştirdi.

Kim’in açıklamaları, üst düzey ABD’li yetkililerin Seul ziyaretinden bir gün önce yayımlandı.

Amerikan hükümeti, haftalardır Kuzey Kore’yle diplomatik temas kurmaya çalıştıklarını belirtmişti.

Pyongyang yönetimi henüz Biden’ın başkanlığını kabul etmedi.

Kim Yo-jong, resmi Rodong Sinmun gazetesinde yayımlanan açıklamasında “Topraklarımızdan okyanusa doğru barut kokusunu yaymaya uğraşan ABD’deki yeni yönetime bir tavsiye. Gelecek dört senede huzur içinde uyumak istiyorlarsa, bir ilk adım olarak bela çıkartmaktan sakınmaları iyi olur” şeklinde konuştu.

Kim, işgal hazırlıkları olarak gördükleri ortak tatbikatlara karşı ülkesinin tavrını tekrarladı ve “Güney Kore gene ‘Savaş Yürüyüşünü, ‘Kriz yürüyüşünü’ seçti” ifadelerini kullandı.

Kim Jong-un’un kız kardeşi Biden’ı tehdit etti!

Kim Yo-jong, Kim Jong-un’un küçük kız kardeşi ve kardeşler arasında yakın ve kuvvetli bir müttefik olarak görülen tek isim.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Japonya ve Güney Kore ziyaretlerinde, Kuzey Kore’nin nükleer programının başlıca gündem maddelerinden biri olması bekleniyor.

Başkan Biden, Kuzey Kore politikasına yönelik değerlendirmesinin gelecek ay açıklanması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.