Kim Jong-un, babası ve dedesinin resimlerini bile kaldırtıyor!

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un aldığı kararla bir defa daha dünya manşetlerine taşındı. Kim, halk tarafından yalnızca kendisinin kabul görmesi, insanların yalnızca kendisini hatırlaması için ülkedeki bütün yerlerden babasının, büyükanne ve büyükbabasının resimlerini kaldırma emri verdi. Kim Jong-un, böyle seleflerinin kendisine gölge düşürmesini önlemiş olacağı ifade edilirken, bunun daha önce görülmemiş, benzersiz bir olay olduğu söylendi.
Takip et
Kim Jong-un, babası ve dedesinin resimlerini bile kaldırtıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore halkı Çin sınırının da kapanmasıyla açlık ve kıtlık içinde boğuşurken ülke lideri Kim Jong-un dikkati gene başka bir yöne çekmeyi başardı.

Kim Jong-un, yalnızca kendi ilke ve kurallarının kabul görmesi ve bundan sonra yalnızca kendisinin tanınması ismine bütün sokak, cadde ve resmi makamlardan babası, büyükanne ve büyükbabasının portrelerini kaldırma emri verdi.

37 yaşındaki diktatör, ülkenin kurucusu Kim Il-sung ve onun öncül lideri Kim Jong-il’in portrelerini Pyongyang’ın ana binalarından indirdi. Devlet medyasında Kim’in büyükbabası Kim Il-sung, ‘Büyük Lider’ olarak anılıyor.

”BENZERSİZ, DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ BİR ŞEY”

Güney Kore istihbarat servisine göre, kararın Kim’in kendi diktatörlüğünü kurma kararlılığını yansıttığı öngörülüyor, çünkü seleflerine saygı şuana kadar Kim hanedanlığının ayırt edici bir özelliği olmuştu. Uzmanlar, ”Mevcut lider, kendi başına bir otorite olmayı arzulamaktadır. Kim ailesi hanedanı, uzun zamandır atalarına olan saygılarıyla biliniyor. Bu eylem, oldukça benzersiz. Daha önce görülmemiş bir şey” biçiminde görüş bildiriyorlar.

”KIMJONGUNIZM”

Uluslararası basın da Kim’in halk tarafından tek bir otorite ve ”ilahi lider” olarak görülmek istediğini yazıyor. Gelecekte “kendi politikasını” sürdürmek isteyen Kim’in yeni ideolojisine de “Kimjongunizm” isimi veriliyor.

”MESAJ BUNDAN DAHA NET OLAMAZDI”

Seul’deki Kookmin Üniversitesi’nde Kuzey Kore uzmanı olan Fyodor Tertitskiy, ”Mesaj bundan daha net olamazdı. Kim Jong-un, babasının ve büyükbabasının yarattığı sistemin belirli yönlerinden hoşlanmıyor. Kimjongunizm terimi artık hükümet çevrelerinde bile kullanılıyor fakat henüz Kuzey Kore’deki medyada kullanılmıyor. Mevcut lider otoritenin yalnızca kendisinin olmasını istiyor. Bu, Kim’i kendisi için sınırsız devlet otoritesi talep eden tek hükümdar yapacaktır” biçiminde konuşuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.