adplus-dvertising

Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanına 6 yıl hapis cezası

FETÖ’nün İstanbul Üniversitesi yapılanmasına ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul’un tekrardan yargılandığı davada mahkeme, Gürsul’u 6 sene 3 ay hapis cezasına çarptırdı.
Takip et
Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanına 6 yıl hapis cezası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi’ndeki (İÜ) akademik yapılanmasına ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul’un tekrardan yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 25.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz sanık Fatih Gürsul ve avukatı hazır bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanına 6 yıl hapis cezası

“Ben bir sanık olarak adil bir biçimde bilirkişi raporu yazıldığına dair inancım yok”
Duruşmada esasa ilişkin savunmasını yapan sanık Fatih Gürsul, “Ortalama 5 senedir söylüyorum, tespit tutanağında 2015 senesinde sıfır olarak satın aldığım telefonda 2014 senesinde Bylock kullanılmıştır deniliyor. Faturayı dava dosyasına sunmuştum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun eskiden başdanışmanı olduğumdan dolayı devamlı benim hakkımda haberler yapıldı ‘Başdanışmanı Bylock kullandı’ biçiminde. Benim dosyamda yalnızca Bylock suçlaması var, bilirkişinin de birinci ve ikinci raporu arasında çelişki var ve bu çelişki giderilmeden ‘bu sanık Bylock kullanmıştır’ gibi bir şey söylenemez. Ben bir sanık olarak adil bir biçimde bilirkişi raporu yazıldığına dair inancım yok. Eğer doğruysa bile birinci ve ikinci rapor arasında çelişkiler var ve bunun için gerekenin yapılmasını talep ediyorum. Dolayısıyla bunca çelişkiler arasında da beraatımı talep ediyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanına 6 yıl hapis cezası

Sanık Gürsul’un avukatları ise yeni bir bilirkişi raporu alınmasını talep ederek müvekkilinin beraatını istedi.
Son sözü sorulan sanık Gürsul, “Huzurda görülen dava siyasi bir davadır. Bilirkişinin çalıştığı üniversitede AK Parti’li yöneticiler vardır. Ben beraatımı talep ederim, mahkeme aksi kanaatteyse tekrardan rapor alınmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Alınan savunmaların sonrasında mahkeme, sanık Fatih Gürsul’u ‘silahlı terör örgütüne mensup olma’ suçundan 7 sene 6 ay hapis cezasına karar verdi. Heyet, sanığın geleceği üstündeki muhtemel etkilerini de dikkate alarak cezada takdir indirimi uyguladı ve cezayı 6 sene 3 aya indirdi.

Olayın geçmişi
İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesince 26 Aralık 2017 tarihinde karara bağlanan davada sanık Fatih Gürsul, ‘silahlı terör örgütüne mensup olmak’ suçundan 10 sene 6 ay hapse çarptırılmıştı. Mahkeme, öbür sanıklar Adem Sezgin Uzun, Elif Yaprak Saraç, Fatih Mehmet Keleşoğlu, Hakan Doğan, Kasım Karagöz, Muhammet Akif Altun, Mustafa İsmail ve Uğur Tuncel’i, ‘silahlı terör örgütüne mensup olmak’ suçundan 9’ar sene hapis cezasına mahkum etmişti. Heyet, sanık Turgay Atasoy’u ise aynı suçtan indirim uygulayarak 7 sene hapse çarptırmıştı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, 14 Mart 2018’de verdiği kararla, 10 sanığın ‘silahlı terör örgütüne mensup olmak’ suçundan aldıkları hapis cezalarını onamıştı. Kararı değerlendiren Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise, 19 Temmuz 2020’de usulü eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle kararı bozmuş, sanık Fatih Gürsul’un tutuklu kaldığı süreyi de göz önünde bulundurarak tahliye etmişti.

Kılıçdaroğlu’nun eski başdanışmanına 6 yıl hapis cezası

Bozma sonrası yapılan duruşmada mahkeme heyeti, sanıklar Mustafa Keleşoğlu ve Fatih Mehmet Keleşoğlu dışındaki sanıkların eylemlerini iştirak halinde işlememiş olması ve eylemlerinin bireysel olarak değerlendirilecek olması sebebiyle dosyalarının ayrılmasına ve tek tek yargılanmalarının devamına karar vermişti. Bu çerçevede sanık Gürsul’un dosyası da ayrılmıştı.

Sema Demir – Elif Somuncu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.