adplus-dvertising

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı yolsuzluk belgelerine Karaismaioğlu’dan cevap!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismaioğlu, gündemle alakalı mühim değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya üzerinden açıkladığı yolsuzluk iddialarıyla ilgili konuşan Karaismaioğlu, ortaya çıkan belgelerin sahte olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını savundu.
Takip et
Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı yolsuzluk belgelerine Karaismaioğlu’dan cevap!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Habertürk TV’de canlı yayın konuğu olan Bakan Karaismailoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

“KILIÇDAROĞLU MAALESEF YİNE BOŞA DÜŞMÜŞTÜR”

“Neticede demokrasilerde ana muhalefet partileri ve genel başkanları mühim kişilerdir. Keşke ellerine verilen kağıda inanmayıp, teferruatlarını araştırsalardı. Cumhurbaşkanımız hiçbir zaman hiçbirleye imza atmaz. Bunu devlet tecrübesi olan herkes bilir. Bakanlar da imza atmazlar. Hiçbirle ve ödemeye Cumhurbaşkanı imza atmaz. Oradaki kağıdı göstererek yalan konuştu. Ana muhalefet partisi liderinin bu şekilde bir yalana alet olmasına üzülüyorum tabii ki. Cumhurbaşkanımız yalnızca yatırım programını onaylar. O programda binlerce proje vardır. Maalesef gene boşa düşmüştür Sayın Kılıçdaroğlu, belki de kasıtlı verilmiştir bu belge.”

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı yolsuzluk belgelerine Karaismaioğlu’dan cevap!

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı yolsuzluk belgelerine Karaismaioğlu’dan cevap!

“BURSALILAR KISA ZAMANDA HIZLI TRENE KAVUŞACAK”

İddia edilen şey; Bursa Hızlı Trenlesi. Bu Şekilde birle var. Şu an Ankara-İstanbul arasında hızlı tren var. Bursalılar da hızlı treni çoktan hak ediyorlar. Onunla alakalı geçmişte yapılmış olan, iptal edilmiş olanleler var. En kısa sürede Bursalılar hızlı trene kavuşacak. 2018 senesinde yapılmış olanle yalnızca Bursa Yenişehir Osmaneli arasında. Yalnızca 50 kilometrelik kısmı. Yenişehir Bursa arasındaki kısmında üst yapı işleri. 50 kilometresi hem altyapı hem üst yapı. Bunun ortalama maliyeti 3 milyar 200 milyon lira civarındadır. İhalede tutarsız ve uygunsuz teklifler çıktı. Mahkeme süreçleri çıktı. İdare de bu işi iptal etti, iş kapandı.

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı yolsuzluk belgelerine Karaismaioğlu’dan cevap!

“BUNLAR ELMAYLA KARPUZU KARIŞTIRIYORLAR”

Ondan sonra yeni birle süreci başladı. 106 km’likle 201 kilometreye çıktı. Bursa’dan Bandırma’ya kadar uzadı iş. Bursa ile Bandırma arası bağlandı. Yenişehir-Osmaneli arasında altyapı ve üstyapı istasyon eklendi. 7 istasyon ve 201 kilometreye çıktılenin boyutları. İlkle 56 kilometre, 50 kilometre altyapı ve üstyapı. Toplamda 106 kilometre. İkincilemiz, şu andaki mevcutlemiz Bandırma-Osmaneli arasında altyapı ve üstyapı işleri. Toplamda 201 kilometrelik hatta çalışma yapılmaktadır. Birazcık matematiği olan, devlet tecrübesi olan bu fiyatlar niye buraya çıktı bilir. 9.4 milyar TL’ye bu işle ediyorlar. Elmayla karpuzu karıştırıyorlar.

İlklede altyapı işleri 50 kilometre iken 145 kilometreye çıkıyor. Sinyalizasyon işleri iki katına çıkmış. Güzergahta kazı 22 milyon metreküpe çıkmış. Tabii ki bu artacaktır. Bu Şekilde bir şeyi kamuoyuna anlatması o kadar vahim ve acındırıcı bir vaziyet ki. 2018 birim fiyatları ile 2021 birim fiyatları aynı değil. Oradan da bir fark var. 3 milyar 191 milyar TL’lik iş kur farkıyla 5 milyar TL’nin üstüne çıkıyor. Konunun uzaması, Bandırma tarafının eklenmesi. Bursa-Yenişehir arası üstyapının eklenmesi artışı çıkarıyor ortaya. Öte Yandan istasyonlar da üstüne eklenmiş. Yani iki kere iki dört eder. Belge zaten yok ki. Gösterdiği bir şey var. Cumhurbaşkanımızın onlarca imzaladığı karar var, onlardan birini gösteriyor.

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı yolsuzluk belgelerine Karaismaioğlu’dan cevap!

“SİZ ORAYA LİYAKATSIZ İNSANLARI DOLDURURSANIZ”

Bu tür doğal afetler ilk kez yaşanmıyor. İstanbul Belediyesi’nde bir kültür vardı. Ben 25 sene İBB’de çalıştım. Bu işlerden sorumlu bir kişi olarak konuşuyorum. Kurumun kültürünü çok iyi bilen bir kişi olarak konuşuyorum. Siz oradaki kurumsal yapıyı dağıtırsanız, liyakatsız insanları doldurursanız tabii ki başarısız olacaksınız. Tabii ki sıkıntı yaşanmıştır Karayolları Genel Müdürlüğü’nün de sorumluluğu vardır. Esas sorumlu olan AKOM’daki kişilerdir. Eskilere baksalar her şey çözülecek. Kasım ayında tatbikatlar, simülasyonlar yapılırdı. Araçların nereye müdahale edeceği bellidir. Ama siz liyakatsız kişileri getirirseniz bu şekilde bocalarsınız. Yolda kalan İETT otobüsleri, kış lastiği olmayan araçların yolda kalması. Bir an önce bu kadar kar ve tipinin bastırması sıkıntılar meydana gelecek ama bu işler çözülecekti. Vatandaş sıkıntı çekerken gözünüzün başka yerde olmaması gerekir. İstanbul’un derdiyle dertlenmek lazımdır. İnşallah bir daha bu şekilde süreç olmaz. Ne gerekiyorsa biz onlara da yardım ederiz. Biz onların açmadığı yollara bizim ekipleri gönderdik, yardım ettik. Biz kendi Karayolları uhdesindeki yolları açtıktan sonra oralara müdahale edildi.

Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı yolsuzluk belgelerine Karaismaioğlu’dan cevap!

“İŞLERİ ÇÖZMEK İÇİN HAZIRLIKLI OLMAK GEREKIR”

TEM otoyolu kapandı, inkar etmiyoruz. Tabii orada yolda kalan vatandaşlarımız çok büyük sıkıntı meydana geldi. Bizim için de otomobilinde mahsur kalan araçlar ve vatandaşlarımız çok büyük sıkıntılar yaşadılar. AFAD, Jandarma, Emniyet beraber topladık. Koordinasyon sorunu olmaması lazım. Bir devlet kültürü ile bu işi yönetiyordunuz. Siz orada kışla mücadelelesi yapacaksınız. Önceden 10 bölgeye ayrılıyor, herkesin sorumlulukları yükleniyordu. Siz bir tekle yapıp bir kişiye veriyorsunuz. Tuzlesiyle alakalı konuşulanlar var. İnşallah bundan sonra yaşanmaz. Bu tür olumsuz hava şartları her zaman olacaktır. Hazırlıklı olmak gerekir, kısa sürede işleri çözmek gerekir.

“SENEDE 1 MİLYON TON EGZOZ DUMANI SALGILIYORLARDI”

Yılbaşı gecesi Osmangazi Köprüsü’nde yanlış iş yapmışlardı, hem ücretleri vatandaşlara geri ödettirdik ve lüzumlu cezayı verdik. Atatürk Havaalanı’na inmememiz gerekiyordu risk alarak indik. Atatürk Havaalanı’nda olağanüstü vaziyetlerde acil iniş için bir pist açık. İstanbul Havaalanı’nda 2 adet pistimiz var. Bahçelievler, Bakırköy, Florya, Sefaköy nüfusun en yoğun alanlar. Burada havaalanı vara günde bine yakın uçak iniyordu. Kentin göbeği burası. Atatürk Havaalanı’na inmek için Marmara denizinde saatlerce döndüğümüz günleri unutmayın. Kapasitesini doldurmuş bir havaalanı. Vatandaşı bu egzoz emisyonundan kurtarmanız gerekiyor. Senede 1 milyon ton egzoz salgılıyorlar. Bu kentin göbeğinde burası. 305 milyon ağaca eşdeğer egzoz salınımı demektir bu senede. Kapasite bitmişti. Yeni kapasite gerekiyordu. İstanbul Havaalanı dünyanın transit merkezi olacak.

“BUNDAN SONRA OLMAYACAK DİYE BİR ŞEY YOK”

İstanbul Havaalanı’nı kötülemeye çalışıyorlar. Senelerdir hizmet edecek bir havaalanı. Şu ana kadar 115 milyon yolcu taşıdı. 800 bin uçak iniş yaptı bu havaalanına. Pazartesi günü onlardan bir tanesini yaşadık. Atina’da, New York’ta, Amsterdam’da meydana gelmişti. Bu her yerde meydana geliyor. Bundan sonra olmayacak diyerek bir şey yok.

“OLASI VAZIYETTE MÜDAHALE EDİLECEĞİ BELLİYDİ”

İstanbul’u birilerinin keyfine bırakamazdık diyorum. Bunlar olacaktı ama bunları dert etmek gerekirdi. Planlama eksiği, kurum kültürü var. Kış gelmeden önce tatbikatlardan bahsediyorum. Olası vaziyette nereye müdahale edileceği belliydi. Siz bunları dağıtırsanız eleştiri almakta çok haklısınız. Kuzey güney pisti aktif olsaydı yeni havalimanındaki uçuşa etkisi oluyordu. O yüzden orası kapandı. Burası Millet Bahçesi olacak. Gene kamunun ihtiyacına kurgulanacak. Buranın kıymeti yerinde. Doğu batı pisti özel uçuşlarda, kriz zamanlarında kullanılacak.

“ÇÖKEN KARGO ÇATISI HAVALİMANININ 7 KM DIŞINDAYDI”

Yeni havaalanı 75 milyon metrekarelik bir alandır. Bu tabii ki olacaktı, olması da gerekiyordu. Eski havaalanı 11 milyon metrekareydi. Şuanda biz 5. ve sonra 6. piste geçeceğiz. Türkiye’de turizmin artmasıyla bu şekilde bir havaalanı zaten olmazsa olmazdı. Devletin kasasından tek kuruş çıkmadı. 25 senelik işletme boyunca 22 milyar Euro devlete kira getirecek çok değerli bir eser oldu. Kanal İstanbul, Kuzey Marmara Otoyolu uzun soluklu master planın ürünleri. Tamamı logo gibi. Tek tek yerlerine koyup resmin hepsine bakmak lazımdır. Havaalanı kapandıktan sonra bölgedeki trafik yüzde 30 azalmıştır. İstanbul Havaalanı gayet güzel bir biçimde işliyor. Burası geçici bir yapı. Havaalanının 7 kilometre dışında bir yapıydı. Zaten yıkılacaktı. Havalimanını ilgilendiren bir vaziyet yok.

“İSTANBUL’DA MAALESEF SINIFTA KALDILAR”

24 senedir İBB’de daire başkanlıkları, genel sekreter yardımcılıkları yaptım. İBB’nin yükümlülük ve sorumluluklarını çok iyi bilen birisi olarak konuşuyorum. Maalesef sınıfta kaldılar. Olumsuz hava şartların şiddetine göre birtakım sıkıntılar tabii ki yaşayacaksınız. Ama oraya hazırlıklı olmak gerekir. Pazar günü Bolu Dağı’ndaydım, Pazartesi gecesi İstanbul’daki sıkıntıyı görünce sayın Bakanımızla buraya gelip müdahale edip sıkıntıyı çözdük. Gözünüz başka yerde olduğunuzda bu sıkıntılar meydana gelir. Bunları söylediğiniz zaman kızmaya hakkınız yok. Biz devlet olarak TEM otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu’na müdahale ettik. 18 saati bulmayan bir süreçte normal akışı sağladık.

“KESİN PROJELER GELMEDİĞİ İÇİN SÜREÇ UZADI”

Oynamaya niyetin yok yerim dar diyorsun! İBB’de Ulaşım Daire Başkanlığı yaptım. Mevcut metro hatlarını yapmak için kapı kapı dolaşıyor onayını alıyorduk. Arkadaşlar bilmiyorsa ön, avam, kesin proje nedir anlatırız onlara. 12/03/2021 tarihinde gelmişler Bakanlıkta toplantı yapmışlar. Biz ‘projedeki eksiklikleri tamamlamanız gerekir ki, yatırım programına alalım’ demişiz 31/03/2021 tarihinde. Kendi yazılarında ‘ön projeler teslim edilmiştir’ deniliyor. Onay alınabilmesi için kesin proje olması gerekir. Biz de kesin projeleri istemişiz. O süreçte gelip sunumlar yapılmış Bakanlıklara. Kesin projeler gelmediği için süreç o yüzden uzadı.

“MAĞDUR OLMA PEŞİNDELER”

03/11/2021’de kendi yazıları var, bize birtakım belgeler sunmuşlar ama gene kesin belgeler yok. Tamamı kendi yazılarında var. Toplantılar devam ediyor. Yazı yazılmış, belgeler bekleniyor. Biz ‘şunları toplayıp gelin’ demişiz. Hem yanıt, hem toplantı hem de toplantı tutanakları var. En son 03/11/2021’de istekte bulunmuşlar. Sonra evraklarını adeta teslim etmişler, tüm iş bitmiş yalnızca Sefaköy-Beylikdüzü metrosu kalmış gibi. Şuanda başlamışlar 4 istasyon yapacağız diyerek. Tahtakale’de, İspartakule’deki vatandaşımız ne yapacak? Bir algı yapıyorlar, ortada olmayan bir şey üstünde fırtına koparıyorlar. Kirazlı metrosunda ne yaptınız onu söyleyin! Ortada hiçbir şey yok. Bostancı-Dudullu metro hattı kendilerinde. Yerinde yeller esiyor. Pendik-Tuzla metrosu ortada bir şey yok. Yenidoğan-Sancaktepe metrosunun üstüne harfiyat döküyorsunuz. Mağdur olma peşindeler. Görevlerini yapacaklar ondan sonra konuşmaya hakları olsun.

“BİZİM PROJELERİMİZ HİÇ BAKANLIKTA TAKILMAMIŞTI”

Yazılarla bildirildi, şifahen bildirildi. Toplantı devam ederken birileri çıkıp ‘Bize izin vermiyorlar’ deniyor. Uygulama kesin proje olmadan ne yatırım programı teklif edilebilir ne dele yapılabilir. Zemin etüdleri, deprem raporları yaratmadan olmaz. Biz Kadir Bey’ye hiçbir zaman projelerimiz Bakanlıkta takıldı demezdik. Kapı kapı dolaşır projemizin onayını alırdık. Maalesef proje şirketine işile etmişler şuanda. Tabii ki proje şirketinden biz de faydalanıyorduk ama bürokrat işini takip eder.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.