Kılıçdaroğlu’nu içeri almayan TÜİK, Twitter kapılarını da kapattı!

TÜİK'ten randevu almak isteyen ama başaramayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun saat 11'de TÜİK'e gitmesi krize sebep oldu. TÜİK binasından içeri alınmayan Kılıçdaroğlu'nun kapıda yorum yapıp TÜİK verilerinin güvenilir olmadığını söylemesi üstüne Twitter üzerinden TÜİK hesabına yorum yağdı. TÜİK kısa bir süre sonra Twitter hesabını da yorumlara kapattı.
Takip et
Kılıçdaroğlu’nu içeri almayan TÜİK, Twitter kapılarını da kapattı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye İstatistik Kurumu ( Tüik ) aylık yüzde 3,51, senelik da yüzde 21,31 olarak açıkladığı enflasyon sebebiyle tepkilerin odağına yerleşti. Kurumun açıkladığı verilere göre politika izlendiğini ifade eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları bilgi almak için Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) gitti, ancak randevu verilmediği gerekçesiyle heyet TÜİK binasına alınmadı. Sonrasında Kılıçdaroğlu, TÜİK’in önünde açıklama yaparak TÜİK’in açıkladığı rakamlara güvenmediği söyledi.

“TÜRKİYE’NİN NEREYE GELDİĞİNİ GÖSTERMEK AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR TABLODUR”

“Bu tabloyu cumhuriyet tarihinde hiç görmedik” diyen Kılıçdaroğlu, “Kıymetli gazeteciler Türkiye İstatistik Kurumu, Cumhuriyet’in mühim kurumlarından birisidir. Bu kurumun rakamları 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirir. Bu rakamlar üstüne siyasal partiler, ekonomik çevreler politikalar yaratırlar ve düşüncelerini paylaşırlar. Dün TÜİK’ten randevu istedik. Gelen arkadaşlarımızın hepsi maliyede çalışan arkadaşlarımız. Buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almaya geldik. Randevu vermeyeceklerini ifade ettiler. TÜİK’in internet sitesindeki metinde ‘Bilgiye nasıl erişilir yazılır. Bilgi almak istiyorsanız, bölge müdürlüklerimize ya da Ankara’daki merkez teşkilatımıza gelebilir ve bilgi alabilirsiniz’ diyor. Biz de kendi internet sitelerinde yazılı olan davete uyarak geldik ve bilgi almak istedik. Şuanda bu tablo esasında Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek açısından mühim bir tablodur. Devletin bilgileri, devletin sahip olduğu bilgiler ve bu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalar, ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor.” şeklinde konuştu.

“BU RAKAMLAR GÜVEN VERMİYOR”

Kılıçdaroğlu açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

Kıymetli arkadaşlar, burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bugün aylık ve senelik enflasyon açıklandı. Bu rakamlar güven vermiyor. Bütün vatandaşlarıma açık ve net söylüyorum. Markete gittiğinizde enflasyon gerçekten bu seviyelerde mi diyerek bakın. Kıymetli arkadaşlar şunu açıkça ifade edeyim, CHP Genel Başkanı olarak milyonlarca işçinin ve emekçinin hakkını korumak benim temel görevimdir. İşçinin, memurun, emeklinin hakkını korumak benim görevimdir. Benim görevim budur. Bu rakamlar, memura, işçiye, emekliye daha az pay verilmesi manasına geliyor. Bu Şekilde bir tabloya ben sessiz kalırsam, o zaman neden siyaset yapıyorum.

“BU VERİLERİ NEREDEN ALDINIZ?’ DİYE SORACAKTIM”

Memurun hakkını, emeklinin hakkını savunmak için buradayım. Siz rakamları küçük gösteriyorsunuz. Bu verileri nereden aldınız, hangi mağazadan aldınız diyerek soracaktım. TÜİK, devlet kurumu olmaktan çıkmış ve Saray kurumu haline gelmiştir. TÜİK’te çalışan arkadaşları şunu unutmasın, hepinizin tabi olduğu kanun devlet yasaları yasasıdır. Bu bina, vatandaşların ödediği vergilerle yapıldı.”

TÜİK, TWİTTER HESABINI YORUMLARA KAPATTI

Kılıçdaroğlu’nun bu hareketinin sonrasında TÜİK’e tepkiler yükselirken kurum Twitter hesabındaki yorumlara kısıtlama getirildiği görüldü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Twitter hesabı @tuikbilgi’ye yorum yapmak isteyenler “@tuikbilgi isimli kullanıcının bahsettikleri yanıtlayabilir” uyarısı aldı. Bazı kullanıcılar ise TÜİK’e tepki göstererek “Adamlar sanal dünyada da içeri almıyorlar kimseyi” tepkisini gösterdi.

Kılıçdaroğlu’nu içeri almayan TÜİK, Twitter kapılarını da kapattı!

İşte sosyal medyadan yükselen bazı tepkiler:

Kılıçdaroğlu’nu içeri almayan TÜİK, Twitter kapılarını da kapattı!

Kılıçdaroğlu’nu içeri almayan TÜİK, Twitter kapılarını da kapattı!

Kılıçdaroğlu’nu içeri almayan TÜİK, Twitter kapılarını da kapattı!

Kılıçdaroğlu’nu içeri almayan TÜİK, Twitter kapılarını da kapattı!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.