Kılıçdaroğlu’ndan TÜİK tepkisi “Rakamlar doğruysa siyaseti bırakırım”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM Genel Kurulunda 2022 Bütçe Görüşmelerinde konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, “Senelik enflasyon 21.31’miş. TÜİK’in verdiği rakam mı doğru? Herhangi bir market ‘senelik enflasyon yüzde 21’ desin, siyaseti bırakacağım.” şeklinde konuştu.
Takip et
Kılıçdaroğlu’ndan TÜİK tepkisi “Rakamlar doğruysa siyaseti bırakırım”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütçe görüşmelerinde konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

Sayıştay raporları değiştiriliyorsa, yürütmenin korktuğu bir şey var. Gerçek raporda dünyanın yolsuzluğu var, buraya gelende bir şey yok. Sayın Bakan “Biz tüm bilgileri verdik” şeklinde konuştu. Sayıştay’ın Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki temsilcisine söz vermediler. Eğer denetlenen kurum, Sayıştay denetçisine bilgi, belge vermiyorsa yürütme TBMM’ye hesap vermiyor demektir. Sayıştay’a müdahale eden kim? Beni üzen nokta TBMM seçimle gelen birisini, kendi imzayla bütçe yazan birisinin gelip burada bütçeyi anlatmamasıdır. Bu parlamentonun saygınlığına gölge düşürür. Gelip anlattılar, pembe bir tablo anlattılar. Yangında bile “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla söndürmeye başladık” diyorlar. Onların bir suçu yok. Tek kişilik hükümette, bütçeyi gelip sunacak olan tek kişidir. Hangi gerekçeyle yaptığını bilmeliyiz, bizim sorularımıza da açık ve net yanıt vermeli.

“TBMM VESAYET ALTINDA DEMEKTİR”

Meclis’in itibarını bırakmadınız. Bakanlar milletvekillerinin sorularına cevap vermiyorsa, Meclis sıradan bir kurumdur demektir. Anayasada yazıyor, 15 gün içinde yanıt vermiyorlar. Türkiye’de bir kişi karar verir, her şey olur noktasına geldik. Bütün milletvekillerinin samimi olması gerekir. 600 kişi, toplumun nezdinde itibarsız kişi olarak algılanıyor şu anda. Sorularına bile yanıt verilmiyor. Bu süreç bu şekilde devam ederse, TBMM vesayet altında demektir. Milletvekili sorularına cevap verilmezse, Sayıştay raporları değiştirilirse, o parlamento yürütmenin vesayeti altındadır.

“DİLİMİZDE TÜY BİTTİ”

Ekonomik krizin geldiğini söyledik. Ekonomik ve Sosyal Konsey toplanmadı. Sanayicinin, işçinin derdi ne, bunları öğrenmedin. Çiftçinin, emeklinin, çalışanın derdi var, dinleyin bunları. Dilimizde tüy bitti. Bir kişi “her şeyi ben bilirim” diyorsa dünyanın en cahil adamıdır. Ekonomik Sosyal Konsey, anayasal bir kurumdur. Anayasal bir kurumu çalıştırmıyorsun. Bu konseyin neden toplanmadığını sormanız gerekir. Bizi arıyorlar “siz söyleyin” diyerek.

“HERKES BİRBİRİNİN KUYUSUNU KAZIYOR”

Bu bütçe hangi problemi çözüyor, çiftçinin problemi çözüyor mu? Gübre fiyatlarından haberler i var mı bunların? Saray’a bakıyorlar, herkesin vaziyeti çok iyi. Orası adeta Bizans sarayı, herkes birbirinin kuyusunu kazıyor. Devlet kendi çiftçisiyle rekabet eder mi? Dışarıdan daha pahalıya buğday getiriyorsun, kendi çiftçine ödemiyorsun. Ben esnafı, çiftçiyi, turizmciyi dinliyorum siz kimi dinliyorsunuz? Saray’da birbirlerini dinliyorlar.

“ESNAFIN HANGİ DERDİNİ ÇÖZÜYOR?”

Fiyat istikrarını temin etmekle görevli kurum Merkez Bankası’dır. Merkez Bankası’nı iğdiç ettiler. Oradan bu yetkiyi alıp Fiyat İstikrar Komitesi’ne verdiler. Komite kaç kere toplandı? Esnafın hangi derdini çözüyor? Esnaf sattığı malın yerine yenisini alamıyor. 2 liraya sattığı 4 lira, 4 liraya sattığı 8 lira oluyor. AK Parti’nin saygıdeğer milletvekillileri, ülkeyi öyle bir hale getirdiler ki ülkede saat başı etiket değiştiren elemanlar istihdam ediliyor.

128 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankası’nı öyle bir hale getirdiler ki 128 milyar dolar buharlaştı. Bir protokol yapıyorlar, damada teslim ediyorlar. Damat ile kayınpeder ne yaptılar 128 milyar doları? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormak benim de görevim, sizin de göreviniz. Sormanız gerekir.

ENFLASYON

ENA Grup incelemesine göre senelik enflasyon yüzde 58 diyorlar. Hangisi doğru. Herhangi bir bakkala gidin, bakkal desin yüzde 21 desin vallahi siyaseti bırakacağım. Ekmeğe gelen zam bile bundan daha çok.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.