adplus-dvertising

Kılıçdaroğlu’ndan seçim itirafı: Adayım dersem ittifak dağılır

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Benim çıkıp ‘Evet ben aday olacağım’ dememi bekliyor. Bunu dediğiniz andan itibaren ittifakı darmadağın edersiniz” şeklinde konuştu.
Takip et
Kılıçdaroğlu’ndan seçim itirafı: Adayım dersem ittifak dağılır
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığını açıklamasına yönelik çağrılara karşı, “Bu talep esasında biraz da Millet İttifakı’nı zora sokma yönündeki bir talep” yorumunu yaptı. CHP Lideri, Karar TV’de katıldığı programda şunları belirtti:

BİZİM DE AKLIMIZ VAR

(Siz de yarışmak istiyor musunuz Tayyip Bey’le?) Erdoğan’ın beni karşısında görünce mutlu olacağını hiç zannetmiyorum. Çünkü şu anda en çok rahatsız eden kişi benim. Bir de şu var; bu talep esasında biraz da Millet İttifakı’nı zora sokma yönündeki bir talep. Benim çıkıp ‘Evet ben aday olacağım’ dememi bekliyor. Bunu dediğiniz andan itibaren ittifakı darmadağın edersiniz. Bizim de aklımız var, biraz konuşacağız.

UZLAŞMACI OLMALI

Cumhurbaşkanı adayının yalnızca Millet İttifakı değil, öbür siyasi partilerle de görüşme konumunda olması gerekir. Uzlaşmacı kimliğinin olması, devlette liyakati koruması, kurumlara dışarıdan müdahaleyi önlemesi, her kuruş verginin hesabının vatandaşa verilmesi… Bunları sağlıklı götürebilecek pozisyonda bir kişi olması gerekir.

KUVVETLI İSİM OLACAK

Başlangıçta zaten seçeceğimiz cumhurbaşkanı, kuvvetli bir cumhurbaşkanı işin doğası gereği. Ama bu cumhurbaşkanının alacağı temel kararları ittifakı yaratan liderlerle ortak alması gerekir. Madem söz verdik millete, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçeceğiz diyerek… Millet İttifakı’nın iktidara geldikten sonra gerilimi düşürmesi lazım. AK Parti’yi düşmanlaştırmadan, MHP’yi düşmanlaştırmadan yoluna devam etmeli.”

BAŞKANLAR GÖREVLERİNİ SÜRDÜRSÜN

“Belediye başkanlarımızın görevlerine devam etmelerini istiyorum. Öncelikle belediye meclislerinde çoğunluğumuz yok. Çoğunluğun olmadığı yerde belediye başkanlığını başka bir partiye teslim ediyoruz. O zaman İstanbullu bize ne diyecek, Ankaralı bize ne diyecek? O bağlamda kafamda ciddi soru işaretleri var. Seçildiler, bulundukları şehrin bir güvenini kazansınlar.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.