Haber.com

Kılıçdaroğlu: Önüne gelen müteahhit oluyor, kurala bağlayacağız!

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıkıma yol açtığı kentlerden Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde, 'Millet Buluşması'nda açıklamalarda bulundu. Burada yaptığı konuşmada, deprem felaketinde resmi rakamlara göre 50 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Başka yerlerde de deprem oluyor ama 50 bin kişi ölmüyor. Binaların sağlam olması lazım, altyapının oluşturulması lazım" diye konuştu. Müteahhitliği kurala bağlayacaklarını bildiren Kılıçdaroğlu, "Önüne gelen müteahhit oluyor. Bunun kurallarını belirleyeceğiz. Her önüne gelen müteahhitlik mi yapar? Depreme dayanıklı, yaşanabilir olması lazım. Müteahhitler için sosyal sigorta getireceğiz. Her binanın bir kimliği olacak" dedi. Deprem bölgesinde yıkılan konutlara değinen Kılıçdaroğlu, yıkılan tüm binaların yeniden inşa edileceğini ve depremzedelerden herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Ben Nurdağı'ndan bütün depremzede kardeşlerime söz veriyorum. Bu binaların tamamı yapılacak, 5 kuruş alınmayacak" dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca deprem bölgesindeki çiftçinin, esnafın; kooperatif ve bankalara olan kredi ve faiz borçlarının silineceğini kaydetti.

“Önüne Gelen Müteahhit Oluyor. Bunun Kurallarını Belirleyeceğiz”

Sizden helallik istediler, öyle helallik olmaz. Ben size bu binaları teslim ettiğimde helallik isteyeceğim. Çiftçinin, esnafın; kooperatif ve bankalara olan kredi ve faiz borçlarını sileceğiz. Devletin devlet olduğu, devletin vatandaşı koruduğu gerçeği ortaya çıkmış olur. Devlet yükümlülüğünü yerine getirmek zorundadır. Bina yıkılmadıysa güçlendirmesi gerekiyorsa sıfır faizli kredi verilecek. O 23 imza atanlar vardı ya, devlet olarak onlardan bunun hesabını soracağız. Fabrikaların büyük kısmı yeteri kadar çalışamıyor. İşçilerin, mimarın, doktorların, entelektüellerin geri dönmesini sağlayacağız. Önüne gelen müteahhit oluyor. Bunun kurallarını belirleyeceğiz. Her önüne gelen müteahhitlik mi yapar? Depreme dayanıklı, yaşanabilir olması lazım. Müteahhitler için sosyal sigorta getireceğiz. Her binanın bir kimliği olacak.

"Afetle İlgili Kurumları Yeniden Yapılandıracağız"

Afetle ilgili kurumları yeniden yapılandıracağız. Kızılay'ı bulamadık, AFAD yeteri kadar olmadı. İnsanlar soğuktan öldü. Kurtarma ekipleri yoktu. Adıyaman'da çok sayıda çocuk bir otelin altında kalıp hayatını kaybetti. KKTC'den geldi aileleri enkazı kaldıracak kimse bulamadılar. Buna benzer çok sayıda acıyı sizler de yaşadınız. Türkiye güçlü bir ülke. Binayı yapıyorum 2 yıl içinde teslim ediyorum, demek ki para var. Ülkenin kaynaklarını halk için kullanacağız. Altı lider söz verdik siyasi ahlak kanunu çıkaracağız diye. Parlamentoda olan milletvekilleri halkını düşünsün. Devletin dini adalettir. Adaleti, liyakati bu ülkeye getireceğiz. Yeni bir sayfa, yeni bir güzellik... Siyaset zenginleşme aracı değildir. Politikacı girip zenginleşiyorsa malı götürüyordur. Malı götürmeye izin vermeyeceğim. Söz verdim yine söz veriyorum; (Hazine'den çalındığı belirtilen) O 418 milyar doları sizin için getireceğim. Yatırım yapacağım, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmeyeceğim."
Yayınlanma 2023-03-21 14:52:09
Güncelleme 6 gün önce
Okunma Sayısı 10
Bir Cevap Yaz

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?