Kılıçdaroğlu: Nas diye diye gizli faiz uyguladılar!

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan döviz endeksli TL mevduat paketi hakkında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu hükümete sert sözlerle yüklendi. Kılıçdaroğlu "Devletin hazinesiyle kumar oynanmaz. Devlet birilerinin deneme alanı değil. Hazinede olmayan bir parayla garanti verdiler. Dün yaptıkları buydu. 'Nas bunu emrediyor' diye diye gizli faizin dik alasını uyguladılar" ifadelerini kullandı.
Takip et
Kılıçdaroğlu: Nas diye diye gizli faiz uyguladılar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberi: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı döviz endeksli TL mevduatı paketine değindi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satır başları:

“Problemin temeli güvendir. Var olan iktidar, bir güven ortamı oluşturabilir mi yaratamaz. Her kafadan bir sesin çıktığı bir yapı içerisinde güven ortamı oluşturamazsınız. Kıyamet kopardılar dış kuvvetler. Yeni atanan Hazine ve Maliye Bakanı ‘Doları bilinçli olarak yükseltiyoruz’ şeklinde konuştu. Türkiye’nin stratejiye ihtiyacı var.

“DEVLETİ YÖNETEN KİŞİLERİN ÖNCE KENDİSİNİ BİLMESİ GEREKIR”

Eğer devlette adalet ve liyakati yok etmişseniz güveni sağlayamazsınız. Vatandaş, mahkemeye, adliyeye, savcıya güvenmiyorsa o ülkede adalet yoktur. Güven problemi var demektir. Devleti yöneten kişilerin önce kendisini bilmesi gerekir. Kendisini bilirse devleti sağlıklı yönetir. Her şeyi ben bilirim dediğiniz zaman kişi kendisini bilmez.

“NE KUSURLARI VAR, HANGİ YASASI İHLAL ETTİLER”

Devlet bir firma, bir kişinin malı, mülkü değildir. Sanki bir kişi ‘ben devletin sahibiyim’ diyerek ortaya çıkıyor. Kargaşa çıkıyor. Ekonomide alışmadığımız ciddi problemleri oluşturuyor. Siyasetçinin alkışa ihtiyacı yok. İyi bir siyasetçi eleştiri ister. 3 gencecik çocuk röportaj yapıyor. Ne kusuru var, hangi yasası ihlal etti, üçüne ev hapsi veriyorsunuz neden? Bir kişi devleti bu şekilde yönetmeye kalkarsa bu otoriter yönetim olur, demokrasi olmaz. Eleştiriye tahammülü yoksa yapacağı şey makamdan ayrılmasıdır.

“ÜLKEYİ BU HALE KİM GETİRDİ?”

(Dolar kurundaki dalgalanma) Vatandaşlar kendi parasına değil, başka ülkenin parasına yatırım yapıyorsa orada problem vardır. Şuanda Türkiye’de tasarruf sahiplerinin yüzde 66,4’ü ‘yönetime güvenmiyorum’ diyor. Edirne ve Kars’ı korumak neyse Türk Lirası’nın itibarını korumak da aynı şeydir. Türk Lirası yerlerde sürünüyorsa bir problemimiz var demektir. Ülkeyi bu hale kim getirdi, vatandaş mı getirdi? Sorumlusu kim? Yöneticiler israf ve yolsuzluğun üstüne gitmezlerse o ülkede problem var demektir.

Problemi kim ve nasıl çözecek? Tüm demokrasilerde problemi siyasi partiler çözerler. Problemi oluşturan kurum, problemi çözemez. Terzi söküğünü çözemez. Türkiye’yi bu hale kim getirdi? Siyasi iktidar getirdi. Önce bu problemin çözülmesi lazım. Problemin çözülmesi için de demokrasinin işlemesi gerekir. Seçimin gelmesi gerekir. Kriz dönemlerinde ülkeyi yönetenler açmazlarla karşı karşıya kalırlarsa demokrasilerde yapılan tek şey halkın hakemliğine başvurmaktır. Ülkeyi yönetemiyorlar, geçen her gün daha ağır maliyetler geliyor. İktidar sahipleri için de doğru olan sandığı getirmektir. Sandığı getirirler yahut getirmezler, sandığı getirmeleri için her türlü çabayı göstereceğiz. Bu milletin ezilmesine, yağmur gibi zamlara, çocukların yatağa aç girmesine tahammül edemiyoruz.

EKONOMİDE ATILACAK 7 ADIM

İktidar olduğumuzda ilk yapacağımız iş, güveni tesis etmek. Güveni tesis etmenin yolu problemi yaşayan ile problemi çözecek olanın yan yana gelmesidir. Bizim 13’üncü cumhurbaşkanımız da hakem olacak. Buna ekonomik ve sosyal konsey diyoruz. Siyasetle problem yaşayanlar arasında meydana gelen krizi çözmenin yolu iki tarafı bir araya getirmektir. Orada bir takvim yapılacak, hangi problem nasıl çözülecekse zamanı geldiğinde yerine getirilecek. İlk bir hafta içinde düzenleyici kurumlarının yöneticileri liyakatli kişilerden oluşacak. Hemen iki gün içinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulan fiyat istikrar komitesini lağv edeceğiz. Kurulduğu tarihten bugüne bir gün bile toplanmış değiller. Bu görev Merkez Bankası’nın. Biz keyfi hareket etmeyeceğiz, TBMM’nin çıkardığı yasalara göre hareket edeceğiz. Biz Merkez Bankası’nın bir güven kurumu olmasını, TL’den sorumlu olmasını istiyoruz. İlk bir hafta içinde, 13’üncü cumhurbaşkanımız makama oturduğu gün israfla mücadele genelgesini yayınlayacaktır. 13 uçağın 12’si satılacak. Bakanlıklar kiracı oldu. Hani israf haramdı? 13’üncü Cumhurbaşkanımız bir genelge çıkaracak, devletin bütün belgelerine vatandaş ulaşabilecek. Ticari sır nedir? Milletvekili soruyor yanıt vermiyorlar. Vatandaşın sorduğu her soruya cevap verilecek, herkes bilecek. Döviz garantilileler var. 13’üncü Cumhurbaşkanımızın yapacağı ilk işlerden birisi de bu düzeni hakkaniyetli bir biçimde çözmektir. Derhal bir kararname ile stratejik planlama teşkilatı kurulacak. Devlet kendi planını yapmaz mı? Dev Türkiye’nin planlama teşkilatı yok.

DÖVİZ ENDEKSLİ TL MEVDUATI PAKETİ

Erdoğan’ı muhatap almak istemem, almak da doğru değil. İşin ucunda milletin kaderi var. Bu ülkeye yapılan kötülükler yetmedi, yapılmaması gerekeni yaptılar. Beytül-mal ile kumar oynuyorlar. Devletin hazinesiyle kumar oynanmaz. Devlet birilerinin deneme alanı değil. Hazinede olmayan bir parayla garanti verdiler. Dün yaptıkları buydu. ‘Nas bunu emrediyor’ diyerek diyerek gizli faizin dik alasını uyguladılar. Garibanın döviz sahibini fonladığı saçma sapan, karanlık bir dünyaya götürdüler Türkiye’yi. Nas bunun neresinde? O garibanlardan kimileri bu gelişmelere seviniyor. Erdoğan belki hiç iyi değil ama onu destekleyenler varsa oturup bir daha düşünsünler. O kumar masasını alkışlayanları tarih kesinlikle unutmayacaktır. Organize bir kötülükle karşı karşıyayız. Bu organize kötülüğü yok edinceye kadar mücadele edeceğim.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.