Kılıçdaroğlu: İşçi çıkarma ve sokağa çıkma yasağı getirilsin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sokağa çıkma yasağının getirilmesi gerektiğini vurgulayarak “İşçi çıkarma yasağı getirilsin. Yasal desteğe ihtiyaç olması halinde tam destek vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 131 kişinin ölümüne neden olan koronavirüse ilişkin Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuştu.

ılıçdaroğlu, koronavirüse karşı alınan önlemlerde geç kalındığını belirterek “Bugün geldiğimiz noktada; geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açık.” ifadelerini kullandı.

ÇAĞRI YAPTI: FATURA ÖDEMELERİ FAİZSİZ OLARAK ERTELENMELİ

AK Parti’ye de çağrıda bulunan CHP lideri, “Yasal desteğe ihtiyaç olması halinde bu kararların alınması için tam destek vermeye de hazırız. Herkes fedakarlık yapmalı. Bu kapsamda abonelerin fatura ödemeleri, faizsiz olarak salgının kontrol altına alındığı tarihe kadar ertelenmeli.” dedi.

OHAL’e karşıyız, sokağa çıkma yasağını İl İdaresi alabilir”

Olağanüstü Hal ilan edilmesine karşı olduklarını, sokağa çıkma yasağının İl İdaresi ve Hıfzıssıhha Kanunlarıyla mümkün olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu şöyle devam etti;

İktidar maalesef bu güne kadar salgın ile ilgili önlem almakta önemli zafiyetler göstermiştir. Testlerin yaygınlaştırılmasındaki gecikmeler, sınırların kapatılmasındaki gecikmeler, ulaşım kısıtlamalarındaki gecikmeler bunlara örnek verilebilir.

Bugün geldiğimiz noktada; geniş, yaygın ve etkin bir sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır” dedi.

“Salgın hastalık süresince işçi çıkarma yasağı getirilirse destek veririz”

Evde kalanların geçimlerini sağlayacak ekonomik önlemlerin de doğrudan iktidar tarafından alınması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Gerek vatandaşların geçim ihtiyaçları, gerek sektörlerin ekonomik destek ihtiyaçları konusunda, daha önce önerdiğimiz önlemlerin de derhal alınması zorunludur.

Süreç içinde yasal bir desteğe ihtiyaç duyulması halinde (örneğin; salgın hastalık süresince işçi çıkarma yasağı öngören bir düzenlemenin Parlamentoya gelmesi gibi…) TBMM’de bu kararların alınması için tam destek vermeye de hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Artık sorun ‘evde kal’ aşamasından ‘evde tut’ aşamasına geçmiştir. Bir an önce iktidarın bu önlemleri alması gerekmektedir.”

Haber Etiketleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı