Kılıçdaroğlu HDP’nin kapatma davası ile ilgili konuştu!

CHP lideri Kılıçdaroğlu, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açılmasını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, “Halkın desteğini alan siyasi partiler yaşar, alamayanlar tarihin çöp sepetine atılırlar. Dolayısıyla biz siyasi partilerin kapatılması ve sonlandırılması gibi bir süreci kapatmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.
Takip et
Kılıçdaroğlu HDP’nin kapatma davası ile ilgili konuştu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tekirdağ İl Başkanlığı Açılışı’na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündem dair mühim açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde;

ÇANAKKALE DESTANI’NIN 106. SENESI

Çanakkale Zaferi’nin mühim noktası Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çok kuvvetli bir biçimde çıkmış olmasıdır.

106 sene önce mücadele ederek, kolunu, bacağını, gözünü veren şehit ve gazilerimizi şükranla anmak hepimizin temel görevidir. Bu konuda toplum olarak her sene Çanakkale’yi anmamız, onlara duyduğumuz minnetin gelecek kuşaklara aktarmaktır.

Mustafa Kemal, “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” der. Gene Atatürk, “Savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bağımsızlığınızı koruyamazsınız.” der.

‘GÜN AYRIŞMA GÜNÜ DEĞİLDİR’

Gün ayrışma günü değildir, gün kavga günü değildir, gün ülkenin ekonomik bağımsızlığını tekrardan sağlama günüdür. Bunu yapmalıyız. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir, inançlarımız farklı olabilir, hayat tarzlarımız farklı olabilir ama ülkenin bağımsızlığından hepimiz sorumluyuz.

HDP’YE KAPATILMA DAVASI

İktidarda kalmak için her türlü numarayı çevirip, acaba nasıl iktidarda kalırımın yollarını arayanlar bu ülkenin demokrasisine katkı sağlayamazlar. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Siyasi, ekonomik, toplumsal görüşleri her siyasi parti kendisine göre yorumlar ve kamuoyuyla paylaşır. Halkın desteğini alan siyasi partiler yaşar, alamayanlar tarihin çöp sepetine atılırlar. Dolayısıyla biz siyasi partilerin kapatılması ve sonlandırılması gibi bir süreci kapatmak zorundayız.

Bizim partimiz de kapatıldı. Bizim eskiden cumhuriyetin kurulduğu senelerde bütün illerde binalarımız vardı. Tamamına el konuldu. Ama biz demokrasi mücadelesinden vazgeçmedik. Demokrasiyi savunmak insan haklarını savunmak demektir. Demokrasiyi savunmak özgürlüğü savunmak demektir. Demokrasiyi savunmak insana saygı işitmek demektir.

Biz işsizlik problemine çözüm bulunmalı derken kişinin inancına, hayat tarzına, hangi partilidir bakıyor muyuz, hayır. CHP olarak diyoruz ki işsizlik problemini çözeceğim. Biz siyasi sosyal kimlikler üstünden değil çözüm üstünden siyaset yapıyoruz. Bu siyaset tarzını bize miras bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun arkadaşları.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.