adplus-dvertising

Kılıçdaroğlu: Enflasyon henüz fiyatlara yansımadı!

Fiyat artışları gündemdeki yerini korumaya sürdürürken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, zamlarla alakalı açıklamalar yaptı. Kocaeli Sanayici ve İşadamları Derneği’nin organizasyonunda iş insanlarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu açıklamalarında, “Önümüzdeki süreçte daha büyük zamlar gelecek. Kaçınılmaz olarak gelecek. Üretici ve tüketici fiyatları arasında çok büyük bir açık var. Üretici enflasyonu çok yüksek. O tam henüz fiyatlara yansımadı” ifadelerini kullandı.
Takip et
Kılıçdaroğlu: Enflasyon henüz fiyatlara yansımadı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli Sanayici ve İşadamları Derneği’nin organizasyonuyla iş insanlarıyla Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan bir otelde bir araya geldi. Daha çok zamların geleceğini, vatandaşların daha büyük sıkıntılarla karşılaşacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bugün Türkiye’nin izlemesi gereken strateji nedir bunu anlatmak isterim size. Kısaca problem var mı? Evet var. Problemler büyüyor mu? Evet büyüyor. Hafifledi mi hiçbir problem? Hafiflemedi. Daha büyük problemlerle karşılaşacağız. Daha çok zamlar gelecek. Vatandaş daha büyük sıkıntılarla karşılaşacak mı? Evet, vatandaş açısından şu anda baharımızı yaşıyoruz. Kış gibi görünse de baharımızı yaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte daha büyük zamlar gelecek. Kaçınılmaz olarak gelecek. Üretici ve tüketici fiyatları arasında çok büyük bir açık var. Üretici enflasyonu çok yüksek. O tam henüz fiyatlara yansımadı. İktisat kurumu da bilir ki bunlar bir müddet sonra maliyetlere sonra da doğal olarak fiyatlara yansıyacak” diyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu: Enflasyon henüz fiyatlara yansımadı!

“4 AYAKLI BİR STRATEJİ”

İzlenmesi gereken stratejiler olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şu şekilde konuştu:

“Şuanda izlememiz gereken bizim tespit ettiğimiz bir stratejimiz var. İzlememiz gereken 4 ayaklı bir strateji var. Bunlardan biri can ve mal güvenliğidir. Can ve mal güvenliği yoksa bir ülkede demokrasi gelişmemişse yani insanlar düşüncelerini özgürce ifade edemiyorsa, yani medya bağımsız değilse, yargı, savcılar bağımsız değilse, insanlar can ve mal güvenlikleri dolayısıyla endişe ediyorlarsa o ülke büyümez arkadaşlar. Dünyada bu şekilde bir ülke yoktur. Yapılması gereken önce demokratik standartlarımızı Avrupa Birliği standartlarına çıkartmaktır. İster Avrupa Birliği, ister Kanada hangi ülkeyi alırsanız demokrasi gelişmiş bir ülke hızla büyür ve kalkınır. Yapmamız gereken birinci ayak budur. Bunu yaptığınızda göreceksiniz ki hızla büyüyeceğiz.”

Kılıçdaroğlu: Enflasyon henüz fiyatlara yansımadı!

“KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN ÜRETEBİLİYORSANIZ DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ”

Dünyanın hızla büyüdüğünü, sanayinin de bu gelişime ayak uydurması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şu şekilde devam etti:

“Imalat yapacağız imalat dediğimiz kavrama hayat kazandıracağız. Üreten Türkiye demek yalnızca fabrikada üretmek manasına gelmiyor. Üreten Türkiye yaşamın her alanında üretmek demektir. Sanayi, hizmetler alanında her alanda özellikli ürünler üretmektir. Sanayici açısından söyleyeyim siz katma değeri yüksek ürün üretebiliyorsanız dünyada söz sahibi olabilirsiniz. Katma değeri yüksek ürünler üretemiyorsanız siz yalnızca makine halısı üretirsiniz makinelerin yedek parçalarını üretirsiniz ama dünyada söz sahibi olamazsınız. Dünya hızla büyüyor hızla gelişiyor. Bu gelişime sanayinin ayak uydurması gerekir. Onun için sağlıklı bir strateji üstüne inşa edilmesi gerekir.”

Kılıçdaroğlu: Enflasyon henüz fiyatlara yansımadı!

“DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ VARSA ÜNİVERSİTELER BİLGİ ÜRETİR”

En temel şartın üniversitelerin bilgi üretmesi olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Şu soru aklınıza gelebilir, iyi de katma değeri yüksek ürünü nasıl üreteceğiz? Bir ülkenin üniversiteleri bilgi üretmezse o ülkenin sanayicisi katma değeri yüksek ürün üretemez. Demek ki en temel şart üniversitelerin bilgi üretmesidir. Üniversiteler bilgiyi hangi ortamda üretir? Düşünce özgürlüğü ortamında. Dolayısıyla düşünce özgürlüğü varsa üniversiteler bilgi üretir, üretilen bilgiyi sanayici elle tutulan metaya dönüştürür ve bunun ihracatını, ithalatını her neyse bunların tümünü yapabilir. Bizim üniversitelerimize baktığımızda, bizim üniversitelerimiz gerçekten bilgi üreten konumda mı? Bunu da tüm sanayicilerin sorgulaması gerekir. İş dünyasının sorgulaması gerekir. Yalnızca şunu söyleyin, İran üniversitelerinin ürettiği bilgi, Türk üniversitelerini 2-3 senedir geçiyor. Neden? Eğer siz düşünce özgürlüğünü, her türlü bilginin, her türlü düşüncenin özgürce tartışıldığı bir üniversiteyi yok ederseniz bilim insanları Türkiye’de değil, düşünce özgürlüğünün olduğu ülkelere giderler” diyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu: Enflasyon henüz fiyatlara yansımadı!

“SOSYAL DEVLETİ İNŞA EDEMEZSENİZ ÜLKEDEKİ HUZURU YAKALAYAMAZSINIZ”

Kılıçdaroğlu, kuvvetli bir sosyal devletin inşa edilememesi vaziyetinde ülkede huzurun yakalanamayacağını söyleyerek, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bugün genç kuşaklar geleceklerini Türkiye’de değil, yabancı ülkelerde arıyorlarsa o zaman hepimizin oturup düşünmesi gerekir. Bizim evlatlarımız neden yurt dışını tercih ediyor da kendi topraklarında babalarının, atalarının, dedelerinin olduğu toprakları tercih etmiyor? Üçüncü stratejinin üçüncü ayağı varlıklı da olabiliriz. Bilgi de üretebiliriz ama hakça bölüşüm, sosyal devlet dediğimiz bir kavram var. Kuvvetli bir sosyal devleti inşa edemezseniz ülkedeki huzuru yakalayamazsınız. Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar demek ki herkesin karnının doyabildiği bir sosyal devleti inşa etmek zorundasınız. Vatandaştan vergi alıyorsunuz. Sanayiciden, tüccardan, esnaftan, herkesten vergi alıyorsunuz. Onu sağlıklı ve tutarlı bir planlamayla yaşama geçiriyorsunuz, daha hızlı büyümek için öncellikleri iyi belirliyorsunuz.”

Kılıçdaroğlu: Enflasyon henüz fiyatlara yansımadı!

“NASIL OLUR DA PLANLAMA KAPATILIR”

Planlamadan imalat yapılamayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, şu şekilde konuştu:

“Devlet Planlama Teşkilatı’nın kapatıldığından acaba kaçımızın haberi var? İş dünyasının saygın insanlarısınız ama planlama yapmadan imalat yapamazsınız, planlama yapmadan bankadan kredi aldınız, ne zaman nasıl ödeyeceksiniz, işçi ücretleri var bunların hepsi planlamayla olur. Evde bile planlama olur. Her hanede planlama olur, nasıl olur da koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde planlama olmaz ve nasıl olur da planlama kapatılır. Kapatıldı ve kimsenin itiraz ettiği yok. Zaten problemimiz o. Neden kapatıldı Devlet Planlama Teşkilatı? En özellikli beyinlerin gitti, en özellikli insanların çalıştığı ve geleceğimizi planlayan, kaynaklarımızın en sağlıklı nerelere harcanması gerektiğini belirten beyinler nereye gitti? Hepsi yok edildi. Demek ki bizim kuvvetli bir sosyal devlete ihtiyacı var.”

Kılıçdaroğlu: Enflasyon henüz fiyatlara yansımadı!

“SÜRDÜREBİLİRLİĞİN ANAHTARI LİYAKATTİR”

Sürdürebilirliğin anahtarının liyakat olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Ve dördüncüsü sürdürülebilirlik. Dünya hızla gelişiyor, dünya hızla büyüyor ve dolayısıyla biz o değişen dünyaya ayak uydurmak zorundayız. Demokrasi kavramı değişiyor. Imalat kavramı değişiyor, eskiden salt demokrasi derdik şuanda katılımcı demokrasiden söz etmeye başladık. Daha kuvvetli bir demokrasi. Aldığımız temel kararları halka sormak, halktan aldığımız yetkilerle o kararları yaşama geçirebilmek gibi çalışmalar yapıyoruz ya da yapmalıyız. Bu Şekilde olması gerekir sürdürülebilirliğin anahtarı da liyakattir. Devlette liyakattir. Özellikli insanların devlette çalışmasıdır ve devletin devamlı kendisini değişen dünyaya uygun olarak liyakatli insanlar aracılığıyla yenilemesidir. Bu olduğu takdirde Türkiye süratle büyür.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.