Kıdem ve ihbar tazminatı alma şartları! Tazminat nasıl hesaplanır?

Çalışanların tazminat haklarına ilişkin bazı yanlış bilinen uygulamalar meydana geliyor. Her çalışanın 2 farklı tazminat hakkı oluyor. Kıdem tazminatı için 1 senenin dolması lazımken ihbar tazminatı için 1 gün çalışılsa da hak ortaya çıkıyor.
Takip et
Kıdem ve ihbar tazminatı alma şartları! Tazminat nasıl hesaplanır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Haklı sebeple işten ayrılırken yahut patron çıkışınızı verdiğinde kanunlara göre işçilere hakları teslim ediliyor. Bunlardan bir tanesi de ‘ihbar tazminatı’. Çoğu kişi bu tazminatı göz ardı eder. Oysa ihbar da tıpkı kıdem tazminatı gibi işçinin güvencesi niteliğindedir. Peki kimler, nasıl alır? Kanuna göre; işveren işçisini işten çıkarmadan önce bunu işçisine bildirmek mecburiyetinde.

8 HAFTAYA KADAR ÇIKIYOR Kıdem ve ihbar tazminatı alma şartları! Tazminat nasıl hesaplanır?

Posta Gazetesi’nin haberine göre, bildirim, çalışma süresi 6 aydan kısaysa (1 gün dahi olsa) 2 hafta, 6 ay ile 1.5 sene arasındaysa 4 hafta, 1.5 sene ile 3 sene arasındaysa 6 hafta, 3 seneden fazla olursa 8 hafta önce yapılmalı. 4-5 senelik işçiye ‘eşyalarını hemen topla çık’ denemiyor. Sözleşmeyi bugün fesheden işveren 8 hafta daha işçiyi çalıştırmak mecburiyetinde. Bu 8 haftalık zamana ‘ihbar süresi’ deniyor.

İSTİFA EDEN OLURSA ÖDER Kıdem ve ihbar tazminatı alma şartları! Tazminat nasıl hesaplanır?

Bazı vaziyetlerde patron işçinin bir dakika dahi orada kalmasını istemeyebilir. İşveren 5 senelik işçisini hemen işten çıkarmak isterse, 8 haftalık ücreti ‘peşin’ ödemek mecburiyetinde. Bu paraya da ‘ihbar tazminatı’ deniliyor. Çalışan 1 senelik süreyi aştığı için ihbara ek olarak kıdemini de alır.

Kıdem ve ihbar tazminatı alma şartları! Tazminat nasıl hesaplanır?

Tabi kanunlar tek taraflı değil. İşçileri koruduğu kadar işverene de haklar sağlıyor. Bir başka deyişle işçi patronu yüzüstü bırakıp ‘ben hemen gidiyorum’ diyemez. Patronun, 1 senelik işçisine istifa ettiği gün ‘yerine adam bulana kadar 4 hafta çalış’ deme hakkı var. İşçi çalışmazsa 4 haftalık ücreti öder, emeklilik ve haklı fesih gibi sebepler yoksa kıdem tazminatı da alamaz.

DENEME SÜRESİ DAHİL Kıdem ve ihbar tazminatı alma şartları! Tazminat nasıl hesaplanır?

İhbar tazminatına hak kazanmak için sözleşmedeki koşulları bilmekte yarar var. Bazı iş sözleşmelerinde deneme süreleri yer alır. Örneğin 2 aylık deneme süresi içerisinde işten çıkarılanlar, maalesef ihbar tazminatına hak kazanamıyor. Tabii bunların da istisnaları var. Yeni kurulan ve ilk defa işçi çalıştıracak bir işyeri değilse, sigorta girişinin işe başlamadan önce yapılmış olması mecburi. Yani 1 gün çalışan, ‘sigortam daha yok, tazminat alamam’ diyerek düşünmesin.

KIDEM GİBİ TAVANI YOK Kıdem ve ihbar tazminatı alma şartları! Tazminat nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatının her 6 ayda bir güncellenen yasal tavan sınırı (şu anda 8 bin 284 lira) bulunurken, ihbar tazminatında bir tavan tutar olmuyor.

NASIL HESAPLANIR? Kıdem ve ihbar tazminatı alma şartları! Tazminat nasıl hesaplanır?

*Brüt maaşı 6.000 TL olan ve 5 sene çalışması bulunan işçiye 8 haftalık tazminat ödenir:

*6.000/30 gün = 200 TL günlük

*200 x 7 gün = 1.400 TL haftalık

*8 hafta x 1.400 = 11.200 TL brüt ihbar tazminatı

*Gelir Vergisi: 11.200 x Yüzde 15 = 1.680 TL

*Damga Vergisi kesintisi: 11.200 x Binde 7.59 = 85 TL

*11.200-(1680 + 85) = 9.435 TL net ihbar tazminatı ödenir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.